Посредник Европске уније Мирослав Лајчак покушаће да приближи ставове двеју страна, али су мала очекивања. Приштина не жели да формира Заједницу српских општина, иако је то договорено Бриселским споразумима из 2013. И 2015. године. У међувремену су забранили улазак српске робе, укидају динар, обрачунавају се са Србима који желе да се врате на КиМ, оптужују их за измишљене злочине... Брисел углавном жмури на Куртијеве "испаде", а чак је и награђен добијањем визне либерализације и доласком на корак од Савета Европе.
Председник Александар Вучић рекао је да је Београд увек за дијалог, али да друга страна није за компромис:
- Ми ћемо се понашати конструктивно, трудити се да урадимо све што можемо да дијалогом решавамо проблеме. Не верујем у вољу друге стране да учествује у стварању ЗСО, плашим се њихових провокација, али држаћемо се чврсто и озбиљно.
Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Ђозеп Борељ изјавио је да "улаже напоре да дијалог Србије и Косова доведе до оперативног решења" за примену Охридског споразума. Он је рекао да је то сад кључно, зато што чланице ЕУ разматрају његов предлог о бар постепеном укидању санкција тзв. Косову. Ове "казне", које су Приштини формално уведене због ескалације сукоба на северу КиМ и напада на Србе иначе се нису ни примењивале.
Специјални изасланик Лајчак је рекао да је Зајединица српских општина договорена много пре његовог времена и споразума у Охриду, и да је она кључна за нормализацију односа. Како је рекао, формирање ЗСО је наведено и у Бриселском споразуму из 2013. и 2015. године:
- Тај споразум ратификовала је скупштина Косова и 2015. године је договорено да то треба да буде формирано.
Према његовим речима, требало би да постоји нацрт статута ЗСО о којем ће се договарати у оквиру дијалога и да њега треба да оцени Уставни суд тзв. Косова.
-Пошто две стране нису могле да се договоре око статута ЗСО правни и експерти за заштиту права мањина из Савета Европе, Сједињених Америчких Држава, Немачке, Француске и Италије направили су нацрт. Тај статут је базиран на ономе што је првенствено договорено, поштујући правосуђе Косова и поштујући црвене линије које су обе стране презентовале током дијалога - казао је Лајчак, и додао да је тај документ представљен и у Београду и у Приштини 21. октобра и да су и Вучић и Курти позвани у Брисел да разговарају о том документу.
Извор: Новости