Пролазне оцене које је ФЕД дао банкама попут "Џеј Пи Морган Чејса" и "Голдман Сакса" иду у прилог тврдњама менаџера са Волстрита да би системски важне банке могле да издрже тешке губитке.
Резултати ће помоћи да се утврди колико капитала банке треба да имају у наредних 12 месеци. Докле год банке испуњавају или превазилазе тражене захтеве, ослобођене су рестрикција ФЕД-а по питању тога колико капитала могу да уложе у дивиденде акционара и откуп акција, пише "Фајненшел тајмс".
Резултати су објављени само неколико месеци после три највећа банкарска краха у историји САД – слома "Силикон вели" (СВБ) и "Сигначур" банке, као и "Прве републичке банке".
-Данашњи резултати потврђују да банкарски систем остаје јак и отпоран, рекао је потпредседник ФЕД-а за надзор Мајкл Бар.
Имајући у виду недавну кризу, Бар упозорава да је стрес-тест "само један начин да се мери јачина" и да регулатори треба да буду опрезни око тога како криза може да избије.
ЗБОГ ОВОГ ЛЕТКА ДРХТИ ПЛАНЕТА! Дели се у Украјини и Пољској (ФОТО)
Годишњи ФЕД-ов стрес-тест спроводи се од 2008. године и треба да испита да ли ће коефицијенти капитала банака који апсорбују губитке остати изнад минималних захтева у случају економске катастрофе.
Ове године банке је требало да покажу да могу да се носе са растом незапослености до 10 одсто, падом цена некретнина за 40 одсто, падом цена кућа од 38 одсто и падом краткорочних каматних стопа готово на нулу. Од 23 тестиране банке, "Дојче банка", америчка подружница, претрпела је највећи финансијски ударац, а за њом следи "УБС Америкас".
Међу банкама са седиштем у САД, капитал "Голдман Сакса" имао је највећи пад, а за њим је следио "Морган Стенли". Обе банке су више окренуте трговању од осталих, што је ФЕД класификовао као ризичније.
Тест је показао да би све испитане банке испуниле захтеве о минимално потребном капиталу упркос пројектованим губицима од 541 милијарде долара. Структура губитака била би таква да би 424 милијарде долара били губици од позајмица, а 94 милијарде долара од трговине и губитака друге стране.
Осам највећих банака претрпело би губитке од готово 80 милијарди долара у трговини, у сценарију који би подразумевао константно високу инфлацију која захтева високе каматне стопе, окружење које се не разликује много од тренутних економских изгледа.
Резултати ФЕД-овог тестирања помоћи ће да се утврди колико стрес-тест капитала свака банка треба да има. Ово је износ основног капитала првог реда који морају да поседују изнад регулаторних минимума у односу на њихову имовину пондерисану ризиком.
ФЕД и банкарски регулатори требало би да током лета објаве нове међународне стандарде за прерачунавање имовине оптерећене ризиком. Аналитичари и директори банака предвиђају да ће ова правила значити да ће америчке банке морати да имају више капитала за кризне ситуације.
Такође, очекује се да амерички регулатори прошире међународни "Базел III" (споразум који, између осталог, обухвата међународне стандарде за адекватност капитала банака, захтеве ликвидности) како би у њега биле укључене банке средње величине каква је била СВБ или "Сигначур" банка.
Према садашњим прописима, СВБ би имала први званични стрес-тест 2024. године. Међутим, чак и да је СВБ била подвргнута ФЕД-овом стрес-тесту вероватно би га прошла, јер сценарио није предвиђао модел тако оштрог раста каматних стопа који је довео до краха зајмодавца.
РУСКА АРМИЈА ИХ ПОТОПИЛА! Диверзанти пробали да упадну на кључни мост
Извор: Рт.рс