Месец дана прошло је од првих протеста против насиља подстакнутих масовним убиствима у ОШ "Владислав Рибникар" и Дубони и Малом Орашју код Младеновца. Број грађана који се на њима окупља уважавају сви политички актери у Србији.
На северу КиМ, истовремено, протестују Срби незадовољни намером приштинских власти да им наметну градоначелнике општина за које нису гласали. И ти протести уважени су од политичких актера, што у овом случају подразумева и међународну заједницу.
"Звецкање изборима"
Политички аналитачар Ђорђе Вукадиновић каже да је неопходан договор између власти и опозиције, али сматра да обе стране од њега зазиру. "Власт сваки уступак сматра поразом. Опозиција или њен део се плаши да буду означени као издајници“, указује Вукадиновић.
Истиче да обе стране прижељкују победу, те да ако се њој надају, нема места за дијалог. "Власт очекује да се протести разводне и истопе, док позиција да се на волшебан начин претворе у побуну против власти, као и да резултирају њеним падом", указује Вукадиновић.
Наглашава да су избори "најмање лоша ствар" у овом тренутку, али да власт са њима једино "звецка", јер зна да се са њима не жури ни опозиционим странкама.
"Рејтинг власти није сјајан, неупоредиво је јачи од појединаца из опозиционих странака, али је у низбрдици. Опозиција би требало ипак да искористи моменат да уђе у дијалог, јер је масу на протестима тешко одржати", тврди Вукадиновић.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) June 7, 2023
"Избори, уступак опозицији"
Дејан Вук Станковић каже да излаз из ове ситуација једино могу да буду избори и због захтева људи који протестују. "Реч је о политичким захтевима. Параван су трагедије које су искоришћене и злоупотребљене", наводи Станковић.
Према његовим речима, има простора за разговор између власти и опозиције ако се прихвате практичне последице захтева, односно промени састава Скупштине, што подразумева изборе.
"Избори су уступак опозицији. Влада, која има легалите и легитимитет, може да траје још три године. Избори су законска и уставна категорија. Људи који протестују на улицама морају да имају специфичне захтеве, а тренутно су флуидни и везани за медијску сферу", тврди Станковић.
Говорећи о укидању ријалити програма за које се каже да су окидачи масовних убиства, политички аналитичар не сматра да су узрок политике кризе у Србији.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) June 7, 2023
"Дијалог прелазно решење"
Бојан Клачар каже да краткорочно није реално да ће се десити дијалог, јер су процене опозиције да протести доносе више од разговора са властима. "Дијалог ће врло вероватно десити у моменту када буде у интересу и владајуће коалиције и опозиције. Очекујем да ће се разговор десити у парламенту", прича Клачар.
Наглашава да протести показују да постоји незадовољство међу грађанима, те да би прелазно решење било некаква форма дијалога, али да се иде ка драматизацији ситуације.
"Не можемо да причамо о политичкој кризи. Реч је пре свега о тензији или конфронтацији. Србија може да функционише са протестима на дужи период. Не очекујем брза решења", указује Клачар.
Према његовим речима, лице протеста видеће се у јуну – у стабилнијем и мирнијем окружењу, јер су људи у мају емотивно реаговали на трагедије.
"Да би протести успели, требало би да прерасту у друштвени покрет, што би имало вредност на изборима. Још нема јасне слике од стране организатора да ли могу политички да артикулишу захтеве“, наводи Клачар.
Клачар истиче да би превремени избори ове године могли да буду једино расписани због ситуације на КиМ, пре него због протеста у Београду. "Косовско питање на протестима је остало у другом плану због две трагедије, али је Косово према истраживањима међу приоритетима људи", каже политички аналитичар Бојан Клачар.
Извор: РТС