Турски председник Реџеп Тајип Ердоган сложио се да ће Турска ратификовати захтев Шведске за чланство у НАТО-у по принципу quid pro quo, при чему Стокхолм обећава да ће стати иза поновног покретања напора Анкаре да се придружи ЕУ.
Одлука Турске
Ердоган је изјавио новинарима у понедељак, пре него што је одлетео на самит НАТО-а у Вилњус, да је пристао да да зелено светло за приступање Шведске НАТО-у под условом да се пут Турске ка чланству у Европској унији поново отвори. Ердоган је касније одржао састанак са шведским премијером Улфом Кристерсоном, генералним секретаром НАТО-а Јенсом Столтенбергом и председником Европског савета Шарлом Мишелом. Као резултат тога, Турска је пристала да званично ратификује тражени протокол којим се одобрава приступање Шведске НАТО-у што је пре могуће.
Оно што је Турској обећано
Шведска је обећала да ће уложити напоре да унапреди царинску унију ЕУ-Турска. Осим тога, Шведска ће убрзати процес прихватања Турске у чланство у ЕУ, као и разговоре о укидању виза.
Поред тога, Стокхолм је пристао да напусти званичну подршку оним организацијама које Анкара сматра терористичким. То укључује Радничку партију Курдистана и групу ФЕТО муслиманског свештеника Фетулаха Гулена, која је оптужена за заверу у покушају државног удара 15. јула 2016. против Ердогана у Турској. НАТО ће заузврат успоставити посебан механизам за борбу против терориста и успоставити функцију специјалног изасланика за борбу против тероризма.
Улазак Шведске у НАТО
Велика национална скупштина Турске потенцијално би могла да одобри протокол којим се формално ратификује шведска пријава за НАТО пре краја следеће недеље, известио је Си-Ен-Ен Турк. Међутим, с обзиром на то да би летњи одмор парламента требало да почне ове недеље, вероватно је да законодавно тело неће одобрити протокол пре него што се поново састане за јесењу седницу 1. октобра.
Према турском закону, кандидатуру Шведске прво мора да размотри парламентарна комисија за спољне послове. Након тога ће бити упућен на разматрање Генералној скупштини парламента. Процес одобравања Анкаре чланства Стокхолма у НАТО-у биће завршен када документ буде објављен у званичном гласилу Турске (Resmi Gazete) и када га Ердоган потпише као закон.
Столтенберг очекује да ће питање чланства Шведске у НАТО-у тада бити у потпуности решено, јер је Мађарска изјавила да неће бити последња држава која је ратификовала протокол.
Реакције на одлуку Турске
Кристерссон је истакао да ће Стокхолм настојати да изгради нови безбедносни дијалог са Анкаром.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен поздравила је потез Турске, али није коментарисала обећања дата Турској.
Турски лист „Ајдинлик“ пише да је Ердоган попустио пред блаћењем Запада, што га је натерало да одступи од свог претходног негативног става према тежњама Шведске према НАТО-у. Турски провладини медији су, међутим, истакли да је Анкара изашла као победник добијањем бројних гаранција у погледу борбе против тероризма и обезбеђивања подршке за чланство у ЕУ.
Амерички председник Џо Бајден поздравио је Ердоганову одлуку. Бајден је изјавио да је спреман да ради са Турском на јачању одбране и одвраћања у евроатлантском региону. Међутим, саветник Беле куће за националну безбедност Џејк Саливан приметио је да чланство Турске у ЕУ и приступање Шведске НАТО-у нису међусобно повезани процеси.
Испоруке Ф-16 у Анкару
Према Саливановим речима, Бајден подржава испоруку Турској четрдесет борбених авиона Ф-16 Блок 70 и осамдесет комплета за надоградњу Блок 70, пошто је тај потез у складу са националним интересима САД. Међутим, испоруке авиона су блокиране у Конгресу, посебно од стране сенатора Роберта Менендеза, председника Сенатског одбора за спољне послове. Према Менендезу, он је у преговорима са Бајденовом администрацијом о укидању вета, рекавши да би одлука могла да се донесе у наредних недељу дана.
У међувремену, Столтенберг је нагласио да је Турска јасно ставила до знања да питање америчких испорука авиона није део споразума са Шведском.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
РУСИ ГА РАЗНЕЛИ У КОМАДЕ: Оде НАТО возило, неискусни возач се заглавио (ВИДЕО)
Извор: Восток