Он је тамо отпутовао заједно са још неколико војних аналитичара из више земаља.
У интервјуу за јавни сервис АРД, Франц-Штефан Гади, стручњак Института за стратешке студије у Лондону, овако је описао офанзиву Украјине:
"Полако али стално напредује, вероватно уз значајне губитке и карактерише је масивна употреба артиљерије. У првим данима, офанзива је још била у знаку напада механизованих јединица, дакле тенкова. То није довело до битног успеха. У међувремену су прешли на нападе пешадије, дакле, чета и водова."
"Координација је била слаба"
На новинарско питање шта су разлози за неуспехе у првој фази офанзиве, "погрешне тактичке одлуке или мањкава обука са новим оружаним систеимима?", Гади је одговорио да грешке треба тражити "на вишим нивоима", да је акција "била лоше планирана и организована", те да је "координација међу ударним јединицама" била слаба.
"У борби повезаних јединица, важна је синхронизација (...) као и симултана примена различитих војних метода", поручује Гади: "Артиљерија пуца, и под њеним окриљем пешадија избија напред. Пре тога су јој уклоњене мине с пута, а истовремено се активирају системи за противракетну одбрану који стварају заштиту од ваздушних напада. Истовремено се ометајућим предајницима ствара електромагнетна заштита".
Ако се то све ради брзо и симултано, то „повећава шансу да се постигне пробој и да се смање сопствени губици".
На питање новинара АРД: „Шта се уместо тога десило?", Гади је одговорио: „Често смо могли да чујемо да су се акције одвијале секвенцијално, дакле, једна после друге и то са великим временским размацима. Артиљерија је гађала руске положаје, делом је слабо погађала, и после тога би у неком тренутку уследио напад. Тако су Руси знали да ће уследити напад, могли су да се припреме за то и да у складу с тим помере своје јединице."
У великом делу интервјуа, Гади је даље варирао овај исказ о томе како акције појединих фактора треба координисати.
Обука није проблем
Ипак, разлог за слабо напредовање украјинске офанзиве, по његовом мишљењу, јесте и недостатак искуства и то у читавом свету – "са тако густо и дубоко уланчаним одбрамбеним системом као што је онај који су Руси етаблирали на југу и истоку Украјине. И пошто нема таквог искуства (у малој мери их, каже, имају Американци, "али они не могу све"), прва фаза украјинске офанзиве се одвијала по методи "покушаја и погрешака".
Но, његова оцена је да су сада "Украјинци извукли поуку".
"То значи да проблем није био у обуци на новим оружаним системима", хтео је тачно да зна новинар АРД, а одговор аналитичара Гадија је гласио: „Квалитет опреме и тренинга појединачних војника је био врло добар. То нам је више пута саопштено, и то смо могли и да видимо. Проблем пре ваља тражити у штапском школовању виших официра."
"Морате размислити о исходишту ствари", додао је Гади: „Украјинска војска се налази у рату високог интензитета против једне од најзначајних армија света, противника који је бројно врло надмоћан. Претрпела је енормне губитке и истовремено се налази усред стурктурне реформе".
"Она се пребацује на нове справе, оружане системе и платформе, мора да постави нове логистичке ланце, да све то добро интегрише и још и развије нове тактике које одговарају тој снази. То би сваку армију овог света довело пред изазове и приредило би јој сличне проблеме", рекао је Франц-Штефан Гади.
Морал украјинских јединица Гади описује као „у основи још увек врло добар. Ту и тамо се чују критике, али то је у природи ствари и дешава се у свакој војсци. Наш утисак је био да официри и војници умеју да процене одакле стижу проблеми, али да су и даље оптимисти и верују да је напредак могућ. Али, знају и да ће то вероватно трајати дуже него што се мислило и да ће се ова офанзива врло вероватно наставити и током јесени".
Руска страна: морал низак - одбрана одлична
Што се тиче руских снага, Гади сматра да је вероватноћа да ће оне колабирати врло мала, да је морал међу војницима на ниском нивоу: "Ми смо сада на фронту стално слушали анегдоте о појави колере, потхрањености, одбијању да се изврше наређења".
"Али, чињеница је", додао је овај аналитичар, "да се руске снаге жилаво бране и да држе своје позиције. То смо могли да видимо. И код Украјинаца постоји поштовање за ефикасност и вољу руске армије да све то издржи".
Новинар АРД је подсетио Гадија да се тренутно дискутује и о томе да ли „западни конвоји" треба да обезбеђују испоруке житарица преко Црног мора. Аналитичар је одговорио да би то „могло довести до директне конфронтације" између руске морнарице и земаља које би формирале те конвоје "и до губитака". "Због тога бих", каже "са таквим идејама био врло опрезан".
Руске снаге прешле реку Жеребец, узеле важне висове и улазе у Харковску област
Извор: DW