Био је то почетак краја у Црној Гори. Опозиција у три колоне успела је тог 30. августа 2020. да победи до тада непобедивог. Данас у Србији многи у опозицији верују да је црногорски модел пут који треба следити.
„Ја мислим да је то један модел о коме свакако треба размишљати у Србији. Јер се показало да су они ишли у три колоне, али су ишли ка истом циљу – свргавању Мила Ђукановића“, сматра Стефан Јовановић из Народне странке.
РУСИ ГРАНАТИРАЛИ КОЛОНУ: Украјинци лете у ваздух заједно са западном технологијом (ВИДЕО)
Последње истраживање које је објавила Нова српска политичка мисао Ђорђа Вукадиновића показује да постоји групација од 15 одсто бирача који су за опозицију, али не знају тачно за кога би гласали. Сам Вукадиновић, међутим, упозорава да то нису сигурни гласачи опозиције.
„Неки од њих неће можда уопште изаћи на изборе. Неки ће можда изаћи у гласати за постојеће опозиционе странке, а неки врло могуће чекају нешто у задњи час. Да ли чекају неког новог или чекају некакво ново и другачије груписање опозиционих странака“, сматра Вукадиновић.
Док и Ђорђе Вукадиновић мисли да су три опозиционе колоне реалније од једне листе, Срђан Миливојевић из Демократске странке верује да је пут до победе у уједињењу свих.
„Важно је да наметнемо да не постоји никаква подела на државотворну или проевропску опозицију. Јер то су поделе које одговарају режиму Александра Вучића. Немам проблем да сарађујем са било ким ко је искрени борац против мафије. Ми се сад налазимо у предполитичком систему, а понашамо се као да смо у не знам каквој демократији“, рекао је Срђан Миливојевић из Демократске странке.
Иако Демократска странка, како нам је рекао Миливојевић, тренутно разматра савез са странком Заједно и Србијом Центар Здравка Поноша, чини се да исте ставове о изборима има и Еколошки устанак Александра Јовановића Ћуте.
„Кључна реч – уједињење. Стати на једну листу са једним јединим циљем, а то је промена овог режима. Нама гори кућа, а ми се кољемо за мрвице, за проценте од један до три одсто. Од тога неће бити ништа све док се не ујединимо“, наводи Александар Јовановић Ћута.
Како сазнајемо у врху Странке слободе и правде, та партија реалним сматра модел по коме би опозиција са једном листом изашла у Београду, где нема идеолошких разлика и нема питања о Косову и Русији, док би на нивоу републике било више опозиционих листа.
(Н1)