Најновије

КАКВА ШАМАРЧИНА СТИЖЕ ИЗ МАЂАРСКЕ - Велико "Не" за улазак ове земље у НАТО

Мађарски парламент на ванредној седници, сазваној на иницијативу опозиције, није гласао о пријему Шведске у НАТО. Посланици владајуће странке "ФИДЕС – Мађарска грађанска унија" и њихови партнери бојкотовали су заседање, због чега није било кворума.

Како се наводи, за усвајање дневног реда, у који су посланици опозиције предложили да се уврсти питање уласка Шведске у Северноатлантски савез, није било довољно гласова. Састанак, преношен на сајту парламента, сведен је на размену мишљења представника опозиционих партија о низу питања унутрашње и спољне политике.

БИЋЕ ЗАКЉУЧАВАЊА СТАНОВНИШТВА КАО У КОРОНИ: Поново полицијски час широм света?

Мађарски парламент завршио је пролећно заседање 7. јула, међутим, председник Ласло Кевер био је принуђен да сазове ванредну седницу јер се 49 опозиционих посланика јавило са таквом иницијативом.

За ово је по закону било довољно 40 посланика. Истовремено, ФИДЕС, који заједно са демохришћанима има 135 од 199 места, саопштио је да намерава да разматра улазак Шведске у НАТО тек на јесен.

Мађарски парламент ће наставити са радом у септембру

Подсетимо, Мађарска је и даље једина земља, заједно са Турском, која није ратификовала документе о приступању Шведске Алијанси.

Будимпешта је претходно изразила незадовољство због непријатељских изјава шведских политичара и на ову тему разговарала са Стокхолмом.

ПОДРХТАВА ПЛАНЕТА: Скандал који долази из Кијева је преболестан

Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто изјавио је раније да се Будимпешта стално консултује са Турском по питању ратификације чланства Шведске у НАТО-у и да неће успоравати придруживање те земље Алијанси уколико буде напретка у преговорима између Анкаре и Стокхолма.

Мађарска је више пута изјављивала да не намерава да спречи пријем Шведске у НАТО и да "неће бити последња која неће ратификовати такав споразум".

Влада је прошлог лета поднела на ратификацију у парламенту документе о приступању Финске и Шведске НАТО-у.

Мађарски посланици су 27. марта одобрили приступање Финске алијанси, али су одложили разматрање питања Шведске.
Финска и Шведска су поднеле пријаве 18. маја 2022. године, уз оцену њених политичара да су их догађаји у Украјини подстакли на овај корак.

Извор: Спутник.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА