Он је поручио вечерас, на свечаном пријему у Црногорској кући у Београду, да, након посета Европским институцијама и седишту НАТО у Бриселу, долази у Београд "у намери да да допринос ревитализацији политичких односа две земље".
Милатовића је на аеродрому у Београду дочекао први потпредседник Владе и министар спољних послова Србије Ивица Дачић.
Милатовић је рекао да је присуство председника Вучића на његовој инаугурацији 20. маја, министра Дачића на Самиту у оквиру Процеса сарадње у југоисточној Европи у Подгорици 27. јуна, и ова прва посета Београду у тако кратком временском периоду управо иду у прилог унапређењу односа две државе.
Указао је на то да је ревитализација политичких односа важна за унапрјеђење економских односа, што има за резултат директне бенефите за привреду и грађане две земље, наводи се у саопштењу из Кабинета црногорског председника.
Милатовић је подсетио да је Србија Црној Гори убедљиво највећи трговински партнер, са робном разменом од 764 милиона евра прошле године, што представља петину укупног промета робе са иностранством.
"Србија је за нас и највеће туристичко тржиште. У 2022. остварено је 435 хиљада долазака туриста из Србије у Црну Гору, што је удео од 21 одсто од укупног броја долазака страних туриста. Када говоримо о структури, највише ноћења остварили су туристи из Србије, и то нешто изнад 3 милиона или 25,5 одсто од укупног броја“, рекао је Милатовић.
Додао је да је Србија прошле године била и највећи страни инвеститор у Црној Гори са 137 милиона евра или 12 одсто укупне вредности страних директних инвестиција, што је у односу на 2021. повећање од 80 одсто.
"Упркос подацима које сам изнео, са Србијом, која је наш најзначајнији економски партнер, Црна Гора нема односе на нивоу амбасадора и то не из техничких разлога, већ политичких, две земље немају заједничке граничне прелазе, као што имамо са Босном и Херцеговином и са Албанијом, платни промет представља озбиљну пословну баријеру, наше Мешовите комисије за решавање ових наизглед техничких питања се не састају годинама уназад, а никада није одржана заједничка седница Влада две земље“, констатовао је Милатовић.
Он је поручио да су, упркос свим изазовима, везе између грађана и привреде Црне Горе и Србије остале јаке и да је стога одговорност али и обавеза на државницима две земље да те односе не ремете, већ да их унапређују.Истакао је да, осим традиционалних веза и блиских односа, Црну Гору и Србију трајно повезују заједнички циљеви, пре свега регионална стабилност и чланство у Европској унији.
"Посвећеношћу овим циљевима дајемо добар замах проевропском развоју Западног Балкана. Уверен сам ће политички односи Црне Горе и Србије ићи узлазном путањом у периоду пред нама и да ће то бити добар замајац за додатно унапређење економских, културних и свеукупних односа“, рекао је Милатовић.
Он је указао и на значај јачања веза са заједницом Црногораца у Србији и њихове повезаности са Црном Гором.
Прочитајте ОВДЕ о ставу Велике Британије о касетној муницији
Извор: РТС / Правда.рс