Немачки лист „Шпигл“ објавио је интервју са Елбриџем Колбијем, једним од најистакнутијих спољнополитичких стратега Републиканске странке, који тврди да је униполарни свет дефинитивно нестао и да више не живимо у периоду од 1990. до, отприлике, 2015. године, када су САД биле једина суперсила и када су покушавале да реше све светске проблеме.
Данас је Кина скоро једнако снажна као и САД. Први пут после 150 година, каже Колби, САД нису најјача економска држава на планети. Иначе, његовог деду Вилијама председник Ричард Никсон је 1973. године именовао за шефа ЦИА.
Под Доналдом Трампом, Колби је сарађивао у формулисању нове стратегије одбране САД, све до 2018. године, када је напустио Пентагон.
Сада је Колби спољнополитички саветник могуће републиканске администрације.
Сада Кина покушава да постане хегемон у Азији, упозорава Колби. У наредних неколико година, Азија ће стварати 50 одсто глобалне економске производње. За 20 година, удео Европе биће само десет одсто. Примарни интерес САД да спрече Кину да користи своју економску и војну моћ да завлада читавом Азијом.
„Изазивање сукоба у Украјини била је грешка. САД треба да сачува своју снагу за Кину, саветује овај спољнополитички стручњак. Бајденов аргумент је да је најбољи начин за враћање Кине да Украјина победи Русију. Али, рат у Украјини нас учи да економске санкције не подстичу државе да промене своју политику“, рекао је он.
Санкције нису имале никаквог видљивог утицаја на политику Кремља. Једино што поуздано зауставља војну агресију је војна снага, сматра Колби, и управо ту лежи проблем за САД. Свака граната испаљена у Украјини недостајаће САД да одврати Пекинг.
Америчка војна индустрија у догледној будућности не може да обезбеди и једно и друго. Ако САД данас троше милијарде долара за подршку Украјини, то ће ослабити спремност Америке да се припреми за много важније сукобе са Кином.
Европљани морају да носе лавовски део рата у Украјини
Колби каже да се не залаже за заустављање помоћи Украјини. Америка може дати ограничени допринос, али Европљани морају да носе лавовски део, а они то могу. Европа је и даље један од највећих и економски најуспешнијих региона у свету, сматра Колби.
Није истина да Европи недостаје оружје. Као пример, Колби узима Немачку.
Бундесвер је све до краја Хладног рата био добро опремљена војска, са око 500.000 војника и 2.000 главних борбених тенкова „леопард 2“.
Данас немачке снаге имају једва 180.000 војника и око 200 тенкова „леопард 2“.
Са завршетком Хладног рата донета је одлука да се трупе и њихова борбена готовост драстично смање. Русија ће, како очекује Колби, остати претња, коју не треба потцењивати ни преувеличавати, али са Кином ствари стоје другачије.
КРЕЋЕ РУСКА ОСВЕТА - КЛИЧКО МОЛИ ГРАЂАНЕ КИЈЕВА: Лансиран Кинжал у правцу кијевске области
Извор: Вебтрибуне.рс