То су земљотреси, како је навела Младеновић за Танјуг, које могу само инструменти да забележе.
Kада је реч о јачим земљотресима, Младеновић је оценила да је мала вероватноћа да у блиској будућности буде значајно јачих земљотреса.
"Много пута смо говорили о томе да се у том подручју може очекивати земљотрес који има магнитуду око 5, онакав какав је био у Kраљеву пре више од 10 година. Међутим, тачно место где би се десио не можемо да предвидимо као ни тачно време, али сумњам да то може да буде у блиској будућности", објаснила је Младеновић.
Пратите Јутјуб канал портала Правда на коме емисије води Игор Маринковић https://t.co/zpsfQELH7c
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) May 16, 2023
Земљотреси који имају тако ниску магнитуду, а дешавају се у околини подручја где се врши рударење су према речима Младеновић, најчешће последица минирања које се спроводи у рудницима.
"То су земљотреси које људи не могу да осете, њих инструменти могу да забележе, али у каталогу Републичког сеизмолошког завода Србије се они посебно воде као земљотреси који су индуковани људском активношћу", рекла је Младеновић.
Републички сеизмолошки завод саопштио је јуче да је у 18:54 часова по локалном времену регистрован земљотрес магнитуде 3.7 јединица Рихтерове скале у региону планине Гоч и да земљотреси оваквог интензитета могу изазвати мала оштећења на објектима у епицентралној области.
Према подацима Европско-медитеранског сеизмолошког центра, земљотрес је био на дубини од шест километара, а погођено је подручје Kрагујевца и Трстеника у Србији.
Извор: Танјуг