Овај тим чинили су Кристоф Годар, Арбен Хајдари и Миљот Бериша, преноси Коссев.
„Значајно откриће на археолошком налазишту Улпијана које баца ново светло на наслеђе (града) Јустинијана Секунда“, навео је Чеку на друштвеним мрежама уз фотографију ове посвете.
Тврди да она „додатно открива богат наративни и историјски значај Дарданије“.
„Натпис представља веома редак доказ и показује блискост цара са местом порекла. Црква представља једно од највећих открића касног Римског царства и његових најважнијих царева“, додао је Чеку.
Археолошко налазиште римског и рановизантијског града Улпијане, чији се остаци простиру на површини од око 70 хектара, налази се на око један километар од манастира Грачаница.
Археолошка истраживања су започета 1953. године. Тамо су до сада пронађени бројни артефакти, накит, ковани новац и велики број мозаика. Улпијана је 2016. године уређена за посету туриста и проглашена за археолошки парк.
Алармантно!
Иначе, привремене власти у Приштини се често позивају на тзв. “Дарданце” као неко своје историјско наслеђе, чиме само додатно потврђују да је њихово реално историјско наслеђе на Косову и Метохији никакво.
Крађа историјског наслеђа и историјски фалсификати постају веома активан део деловања приштинских власти и колико год били историјски и логички неутемељени, Шиптари постају све гласнији у отимачини српског културно-историјског блага.
Звог тога, ово перфидно фалсификовање историје и отимање културних блага Косова и Метохије мора што хитније доћи у фокус српских власти и према овом проблему морају бити преузете и успостављене званичне законско-правне и политичке мере.
Прочитајте ОВДЕ о критици владе Србије од стране десничара због понашања према Додику
Извор: КосСев / Правда.рс