Реч је о уском појасу копна који повезује руску енклаву Калињинград и Белорусију
Како пише ексклузивно за Новају газету, независни руски опозициони лист, познати руски политиколог Јуриј Федоров, у руским војним круговима већ неколико месеци расправља се о томе како се одбрани калињинградска ексклава и да ли је њена одбрана уопште могућа.
Пре отприлике месец дана о томе је говорио Андреј Картаполов, руски посланик у Думи и бивши заменик министра одбране, који је изјавио да је пребацивање плаћеника Вагнера у Белорусију „суптилан потез“ у режији Владимира Путина, чији је крајњи циљ заузимање коридора Сувалки, који се граничи с Пољском и Литванијом.
Иако две суседне земље не показују знакове да га заузму, те су владе неизбежно већ размотриле како би могле да реагују у случају напада Русије.
Канал на Телеграму Тајне Кремља у марту је објавио непроверене тврдње да је због људских губитака у Украјини број руских војника стационираних у Каљињинграду смањен за отприлике половину. Исти канал у мају је известио да се број борбених војних јединица у Каљињинградском региону „знатно смањио“, коментаришући да је „свако са имало борбеног искуства послат у Украјину“.
Истовремено су почеле гласине о развијању два војна сценарија за успостављање копненог коридора између Белорусије и Каљињинграда кроз Литванију или Пољску, а укључују напад на границу и пребацивање војне опреме из Белорусије.
Само неколико дана пре побуне Вагнер групе, исти канал на Телеграму открио је да је извештај групе војних, економских и политичких стручњака кружи међу московским званичницима. У документу су наведени потенцијални потези у случају успешне контраофанзиве украјинских оружаних снага.
Пре свега, Абхазија, непризната отцепљена регија Грузије коју Москва подржава одраних 90-их, могла би бити проглашена делом Русије, што би проширило руску територију и за бираче створило привид о томе како Руси „не остављају своје“.
Друго, руске трупе би се могле вратити у Нагорно-Карабах. То је, оцењује Газета, идеја коју би могао смислити само генерал јер Русију доводи у проблеме и са Азербејџаном и с Турском, ствара озбиљне проблеме са војним базама у сиријском Хајмиму и Тартусу. И најгоре, то би могао бити почетак отварања „другог фронта“, о чему се већ чуло с руске стране.
Постоји и трећа опција. А то је да се натера Белорусија да постави коридор до Каљињинграда кроз такозвани Сувалкијев јаз, уз пољско-литванску границу. Заслужни за идеју чак су узели у обзир чињеницу да су те две земље чланице НАТО-а и да би инвазија на њихову територију могла довести до рата са Северноатлантским савезом.
Али према ауторима наводног извештаја, ако би пробој био брз и одлучан, НАТО једноставно не би имао довољно времена за реакцију, а када се коридор постави, биће прекасно.
ЈЕЗИВИ СНИМЦИ СА ПРВЕ ЛИНИЈЕ ФРОНТА: Украјински рањеници сложени као дрва, хитна помоћ не може да постигне (ВИДЕО)
Извор: Јутрњи