Најновије

АМЕРИКАНЦИ И УКРАЈИНЦИ ИМАЈУ РАЗЛИЧИТЕ СТРАТЕГИЈЕ Једни иду на исток, а други гледају ка југу

Амерички званичници све више критикују стратегију контраофанзиве Оружаних снага Украјине и имају суморне процене изгледа за њен успех. Како наводи Фајненшел тајмс, све то изазива напетост између Кијева и Вашингтона.

Како се наводи у чланку, споро напредовање Оружаних снага Украјине приморало је команду да се врати традиционалној тактици ратовања уместо комбинованог маневрисања, чему су их учили САД и западни савезници у Европи током 2023. године. Начин на који Кијев користи своје трупе постао је један од разлога трвења између америчких и украјинских званичника, пише Фајненшел тајмс.

Сједињене Државе су позвале Украјину да предузима мање ризичне акције и у потпуности концентрише своје снаге на главним правцима контраофанзиве на југу, како би успела да направи пробој и стигне до Азовског мора, пресецајући руски копнени коридор који води на Крим, примец́ује лист. Вашингтон је такође тражио да Кијев распореди више снага на југу и престане да шаље трупе на исток, где се налази отприлике половина његових снага. Међутим, украјинске оружане снаге су бациле неке од својих најбоље обучених јединица на то да поврате контролу над Артјомивском (украјински назив – Бахмут), наводи се у чланку.

„Мислим да нећете чути некога да тврди да контраофанзива тренутно иде добро или да се креће у правцу онога што људи мисле да је добро“, рекао је Семјуел Чарап, виши научни сарадник америчке истраживачке корпорације РАНД-а.

Фајненшел тајмс пише и да украјински председник Владимир Зеленски и неки од најотворенијих критичара администрације америчког председника Џозефа Бајдена позивају Запад да повећа испоруке тешког наоружања Кијеву, истичући да ће без тога контраофанзива бити спора. Међутим, како се наводи у чланку, амерички званичници су истакли да САД не производе довољно тактичких балистичких пројектила, чије би испоруке могле да промене однос снага на терену. Истовремено, поједини аналитичари истичу да је процена Кијева о ефикасности далекометног наоружања погрешна, будући да њихов утицај на сукоб, где се већина ствара решава уз помоћ конвенционалне артиљерије, није много значајан.

„Не постоји чаробни штапић. Тешко је убедити да ракете дугог домета могу да реше проблем минских поља и руска одбрамбена утврђења. То ће отежати логистику за Русију, али то није главни проблем са којим се Украјина данас суочава“, сматра Чарап.

Прочитајте ОВДЕ шта је Медведев поручио западним лидерима

Извор: sputnikportal.rs

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА