Али витез престижног Реда подвезице, с мањком морала и вишком амбиција, који зарађује тако што од аутократских владара узима милионске хонораре за своје услуге, и даље се не одриче прве љубави – политике, из које је истеран, а заправо је никада није напустио.
Бивши премијер Тони Блер, кога су британски грађани 1997. дочекали с усхићењем и надом, поново „мерка” Даунинг стрит 10, одакле је пре 16 година испраћен с презиром. Наравно, не за себе, већ за вођу опозиције Кира Стармера, такође витеза, али нижег ранга.
Анкете показују да би посустале конзервативце, који су од 2010, откако су на власти, променили пет премијера, на изборима следеће године могли да замене лабуристи. И сер Тони Блер је ту видео шансу коју не жели да пропусти. Решио је да као „политички суфлер” помогне Киру Стармеру да на власти замени Ришија Сунака. Ако успе да лидера Лабуристичке странке „прода” бирачима, Блер би лако могао да заврши као „сиви кардинал” Даунинг стрита.
Да ли ће то значити и завршетак његове политичке рехабилитације, која је већ започела титулом витеза коју му је краљица доделила?
Као премијер, повео је земљу у четири рата. Срби не могу да му забораве што је одиграо кључну улогу у наговарању Била Клинтона да „из хуманитарних разлога” 1999. године бомбардују СР Југославију, као што је и сам признао у мемоарима под називом „Путовање”. Уследили су затим интервенција у Сијера Леонеу и „крсташки” рат против Ал Каиде у Авганистану 2001.
КАКАВ ИДИОТИЗАМ ИЗ КИЈЕВА: Новинари одали где је 82. Украјинска бригада, Руси ракетирали
Али, овај енергични седамдесетогодишњи политички ветеран зна и да му његов народ тешко опрашта што је због оданости Џорџу Бушу 2003. на превару увукао земљу у рат у Ираку, тврдећи да Садам Хусеин има оружје за масовно уништење. Поготово што је у том рату живот изгубило 179 британских војника.
Колико је због тога непопуларан говори и то што му обезбеђење не дозвољава да из своје канцеларије у лондонском кварту Вест Енд као обичан човек сврати чак ни у оближњи кафић. Али ташт и нарцисоидан, равнодушан на све критике, Блер је једва дочекао да се врати у центар лабуристичке приче, пише познати британски коментатор Ендру Пирс. Дуго занемарен од лидера Лабуристичке странке, шансу за повратак на политичку сцену видео је у Киру Стармеру.
Нису сви били одушевљени кад су њих двојица размењивали комплименте на скупу који је прошлог месеца организовао Блеров Институт за глобалне промене. „Политички загрљај” Блера и Стармера шаље поруку да се лабуристи померају ка центру. Иако је лево крило његове странке згрожено, шеф „владе у сенци” зна да бивши премијер има политичко искуство и комуникацијске вештине који могу да му помогну да се домогне власти.
Џил Рутер, виши сарадник Института за владу, за „Њујорк тајмс” каже да Блер „очигледно жели да поново постане велики играч британске политике” и да је Кир Стармер „први лидер који изгледа спреман да му то допусти”. Десно оријентисани „Дејли телеграф” био је још директнији, поручивши да се Тони Блер спрема да поново влада Британијом и да би му Стармер то могао да дозволи.
После пада с власти 2007. године Блер није клонуо. Отворио је малу консултантску канцеларију, која је у међувремену прерасла у Институт Тонија Блера за глобалне промене. „Пипци” његовог пословног саветодавног царства, које запошљава 800 људи и има годишњи приход од 64 милиона фунти, распростиру се широм света. Блеров институт има канцеларије у Британији, САД, Абу Дабију, Сингапуру и Гани и ради са владама тридесетак држава.
Бивши британски премијер, коме је „досовска” власт после петооктобарских догађаја у Србији укинула пресуду Окружног суда којом је осуђен на 80 година затвора за злочине почињене током бомбардовања, стигао је 2014. године први пут у Београд. Тадашњи премијер Александар Вучић рекао је да је од Блера тражио савет за формирање стручних тимова, али је додао да бивши британски премијер није саветник владе и да његов долазак није плаћен. Блер је још неколико пута долазио у Србију, а како пишу поједини медији, његов долазак су наводно плаћали Уједињени Арапски Емирати, за које је такође радио.
Проводећи пословно већину свог времена у иностранству, бивши британски премијер је направио огромну мрежу контаката, која му омогућава да телефоном позове готово сваког светског лидера. Блер се није обазирао што су га прозивали да је превише лако своје либералне принципе трампио за новац, јер је наставио да саветује владу Саудијске Арабије и након монструозног убиства новинара Џамала Хашогија у Истанбулу.
Сада је Блер свој „труст мозгова” ставио на располагање Киру Стармеру. Људи из његовог института за глобалне промене разрађују платформу коју ће лидер лабуриста заступати у кампањи: већ се назиру контуре тог програма, које настају под будним оком бившег премијера: план за поновно приближавање Британије ЕУ, реформе здравственог система и мере које би смањиле „јуриш” да Острво што пре постане угљенички неутрална земља, јер ће то направити велику штету економији.
Али нису сви у Лабуристичкој странци одушевљени саветима Тонија Блера, чије је богатство, кад га је краљица прогласила витезом, процењено на 50,3 милиона фунти.
Само његова имовина, која укључује 20 станова у Манчестеру, кућу у Лондону која личи на Даунинг стрит 10 и вилу у Бакингемширу, веома близу Чекерса, сеоске резиденције премијера, вреди 35 милиона фунти.
Како каже један министар „владе у сенци”, код Блера није спорна само неспремност да призна да је рат у Ираку био катастрофа: „Проблем је и то што је толико богат и шири се по свету као нови колос. Када сте последњи пут чули Блера да говори о цени хлеба и путера, плати да би се достојно живело или хроничном недостатку социјалних станова?”
ЗЕЛЕНСКИ И ВУЧИЋ ВЕЧЕРАС ОЧИ У ОЧИ! Председник Србије потврдио то из Атине
Извор: Политика.рс