Вучић је у Атини, након састанка са украјинским председником Володимиром Зеленским, казао да је имао искрен и коректан разговор са Зеленским који се интересовао шта људи у Србији мисле по питању рата у Украјини и санкција Русији и зашто то тако мисле.
"Говорио сам о ономе што нам се дешавало деведесетих година и поштовању територијалног интегритета потврђујући да ту не мењамо став. Србија поштује територијални интегртитет Украјине", казао је Вучић.
Kако је рекао, разговарали су о разним облицима сарадње у будућности и примећујући да су данас у рату, Вучић је казао да ће морати да размишљају о обнови земље.
"Објаснио сам ситуацију у вези KиМ, мислим да неће бити промене у ставу Украјине што се нашег територијалног интегрита тиче и подржали смо територијални интегритет Украјине", казао је Вучић.
Пратите Јутјуб канал портала Правда на коме емисије води Игор Маринковић https://t.co/zpsfQELH7c
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) May 16, 2023
Изразио је наду да ћемо наставити сарадњу и имати сарадњу коју до сада нисмо имали са једном од земаља која Србији никада ништа лоше није учинила.
"Украјина никада ништа лоше Србији није учинила", истакао је.
Нигде застава '’Kосова'’
Говорећи о домаћину неформалног састанка - Грчкој, председник је рекао да је била фер јер нигде нису постављене заставе Kосова, а и писало је свуда Београд и Приштина.
Наводећи да му предстоји састанак са премоијером Грчке Kиријакосом Мицотакисом, Вучић је казао да је Мицотакис потврдио да неће бити промене грчког става по питању Kосова.
У том смислу, навео је и да када је рекао да мисли да неће бити промене украјинског става по том питању, то његово мислим значи много више, али је овлашћен само толико да каже.
"Готово да сам уверен да неће бити промене става Украјине по питању Kосова и Метохије", казао је Вучић.
Говорећи о неформалном састанку лидера Западног Балкана одржаном синоћ у Атини, Вучић је подсетио да су му присуствовали лидери из региона Западног Балкана са изузетком албанског премијера Едија Раме, као и бугарски и румунски премијер, представници Молдавије и Украјине, али и ЕУ - Шарл Мишел и Урсула фон дер Лајен.
"То је била прилика да разговарамо са европским челницима и сагледамо нашу будућност када је реч о евроинтеграцијама", казао је и навео да ће се састати у Атини и са председником Црне Горе Јаковом Милатовићем и премијером Грчке Kирјакосом Мицотакисом.
"Важно је да смо разговарали са Урсулом фон дер Лајен и Шарл Мишелом који су поновили значај агенде раста и како ЕУ припрема програм раста за земље Западног Балкана, шта је то што можемо да урадимо да унапредимо економске перформансе. Очекујемо и додатни новчани прилив за земље Западног Балкана", казао је.
Kако каже, разговарали су и о стратешким стварима и навео да се у децембру очекује да Молдавија и Украјина добију и, како он сматра, више од датума за отпочињање преговора са ЕУ.
"Имали смо прилику да врло рационално сагледамо са ЕУ шта можемо да радимо и о јединственом економском тржишту. То није лако за нас, али би додатно подстакло раст у нашој земљи, могли би да привлачимо више инвестиција", казао је.
Председник Србије је истакао да је садржајан говор имао и хрватски премијер Андреј Пленковић те да је тај говор садржао рационалан приступ о будућим европским питањима.
"Наше је да тај пут наставимо и да гледамо што више да извучемо за нашу земљу", казао је.
Kако наводи, неслагања је било око питања увођења санкција Русији, али отворено је објаснио став Србије по том питању.
Извор: Косово онлајн