Према његовим речима, украјински сукоб је разоткрио другачију реалност и заблуду безбедносне стратегије НАТО-а.
„После распада СССР-а и пораза Москве у Хладном рату, колективни Запад је направио фаталну грешку верујући да се сукоби великих размера слични два светска рата 20. века неће поновити“, истиче амерички војни аналитичар Марк Воигер.
Према његовим речима, након што се украјински сукоб разбуктао, стратегија НАТО-а се драматично променила. Сада алијанса, пре свега, не жели да дозволи привремену окупацију територија земаља чланица. Експерт је скренуо пажњу и на илузије које је Запад гајио од краја прошлог века до почетка самог сукоба.
„Нажалост, после Хладног рата, скоро 30 година, од почетка 90-их, постојао је такав осећај, посебно у Америци, да смо ми већ победили, победио је Запад. Совјетски Савез не постоји. Са Русијом је могуће, ако не бити пријатељ, онда бар сарађивати, посебно у борби против тероризма и других глобалних претњи. Било је веома погрешно, веома наивно. Сви већ виде да је то био лош правац“, објаснио је он.
Марк Воигер је подсетио да су у Сједињеним Државама, посебно после терористичких напада 11. септембра 2001. године, постојале илузије да стари тип рата више није могућ, да више неће бити оваквих сукоба међу државама, а да су главне претње недржавне формације: терористи, терористичке организације.
„Ова доктрина је заправо променила спремност за велики рат. Нико није мислио да је велики рат, као што су Први и Други светски рат, реалан на таквом нивоу, у таквим размерама“, додао је стручњак.
Прочитајте ОВДЕ о политичким играма Јакова Милатовића у Црној Гори
Извор: Правда.рс