Овај шпијунски трилер има све што је потребно да би променио светску политику: пре годину дана разнет је гасовод Северног тока у Балтичком мору. Од тада, немачки истражитељи трагају за починиоцима, а траг који прате води их до Украјине и то представља велику политичку опасност, пише "Шпигл".
"Андромеда" је зрела за отпад. Труп јој је изгребан од грубих пристајања, кроз прозоре тоалета продире смрад фекалија, а мотор од 75 коњских снага звучи као стари трактор. Брод шкрипи при сваком скретању, а аутопилот је покварен. Други поморци једва да обраћају пажњу на њу – "Андромеда" је само једна у низу дотрајалих јахтица каквих на Балтичком мору има поприлично.
Брод је, дакле, савршен за ситуације у којима не желите да се истичете и будете примећени.
Пре годину дана, на основу свега што је до сада утврђено, група ронилаца и специјалиста за експлозив је на "Андромеди" неприметно пловила преко Балтичког мора и 26. септембра 2022. године дигла у ваздух цеви Северног тока 1 и Северног тока 2. То је био катастрофалан напад на енергетску инфраструктуру и јединствен чин саботаже – да не кажемо напад на саму Немачку, пише "Шпигл".
Циљ напада било је "нарушавање функционисања државе и њених институција. Такав приступ представља атак на унутрашњу безбедност државе", оценио је истражни судија Савезног суда у поступку против непознатих починилаца.
"Ово је, због могућих политичких импликација, најважнија међународна истрага у послератној историји", рекли су извори који су говорили под условом анонимности за немачки лист.
Истражитељима из Одељења СТ 24 у Федералној канцеларији криминалистичке полиције којима је поверен случај Северни ток је чак забрањено да о том случају разговарају са колегама. Сви који раде на овом случају морају детаљно да евидентирају с ким су разговарали, о ком аспекту поступка и када – што је веома необично чак и за службенике државне безбедности.
Према Члану 5 Оснивачког уговора НАТО-а, подсећа "Шпигл", напад на кључну инфраструктуру једне чланице може да изазове одговор целе Алијансе. Уколико је починилац Украјина, како би Немачка могла да настави да је подржава тенковима и борбеним авионима? А уколико су Американци помогли у нападу, да ли ће 75 година трансатлантског партнерства бити уништено?
Трагови који воде до починилаца дефинитивно постоје, наводи немачки лист. "Шпигл" и ЗДФ су их са тимом од двадесетак новинара широм света пратили шест месеци, од Молдавије преко САД, Стокхолма, Кијева и Прага до Румуније и Француске.
Како истичу, бројне информације долазе од извора које не смеју да именују.
Информације су добијене од обавештајних служби, истражитеља, високих функционера и политичара, па чак и од људи који су на овај или на онај начин директно повезани са осумњиченима.
Истражитељи су уверени да трагови до сада упућују само у једном правцу: ка Украјини, али поједини политичари наводе да је могуће да је "Андромеда" са осталим траговима подметнута, да је пловила "под лажном заставом", и да "Американци, Пољаци и Руси" имају више мотива за напад на гасовод.
Иако, како наводи лист, трагови махом упућују на Кијев, и даље постоји много нелогичности.
Зашто су починиоци користили изнајмљену једрилицу, а не војни брод? Зашто "Андромеда" није једноставно потопљена накнадно? Како су два-три рониоца успели сами да разнесу цевоводе на дубини од око 80 метара?
Прочитајте ОВДЕ о политичким сукобима у Црној Гори
Извор: Раша Тудеј