Само на први поглед то може да изгледа као протоколарна информација са једног куртоазног сусрета али у ствари, кратко саопштење СПЦ после тог срдачног састанка представља бриљантан и атипичан пример државотворне дипломатске праксе новијег доба.
У чему је његова снага?
Најпре, у концизном саопштењу СПЦ, наводи се да је патријарх амбасадору Фергусону пожелео добродошлицу и успех у раду на унапређењу односа Србије и Велике Британије, као и два народа у целини. Како налаже и ред.
Потом, домаћински, прво се истиче да је Његова екселенција Фергусон говорио о ставовима своје државе у вези са „различитим актуелним питањима“ (без њиховог набрајања, а и зашто би се они апострофирали када су већ свима познати).
Тренутак истине
А онда креће тренутак истине. Место у коме патријарх Порфирије показује да је духовни стуб српског народа у овом вихорном времену и да он у разговорима са великим силама нема право на дипломатско политичарење, двоструке игре и поруке између редова.
Великодостојник Српске Православне Цркве новом госту из Лондона рекао је директно у очи:
„На Косову и Метохији има довољно места за живот и Срба и Албанаца, али су Косово и Метохија неодвојиви део државе Србије и имају немерљиви духовно-историјски значај за православни српски народ“.
Представнику западне силе која је деценијски промотер независног Косова, која свакодневно ради на стварању војске те лажне државе и жмури на протеривање и прогон Срба, једноставно и разложно је саопштио да су им сви ти послови узалудни.
И то није све.
Пратите Јутјуб канал портала Правда на коме емисије води Игор Маринковић https://t.co/zpsfQELH7c
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) May 16, 2023
Патријарх је подсетио госта из Лондона на сумануте поруке председнице Одбора за спољну политику британског парламента Алише Кернс која је јавно оптужила СПЦ да учествује у шверцовању оружја из Србије на Косово.
У преводу на језик саопштења СПЦ каже се:
„С тим у вези, патријарх је оценио да очувању мира не доприносе неутемељене изјаве које су о Српској Православној Цркви дале одређене личности из политичког живота Велике Британије“.
Тако се разговара са Великима
Тачно је да патријарх није политичар и да он не мора да избацује некада и испразне фразе, да дрибла на петопарцу, хода по жици, управља бродом кроз клисуре и игра топло-хладно да би бранио државне интересе Србије.
Истина је да патријарх, да би служио српском роду, иако разговара са свима, нема ту обавезу да одлази чак и на скупове чије поруке нису увек и обавезно у складу са националним интересима земље.
Сигурно је да патријарху није у опису посла да политички прагматично једнима прича једно, а другима друго и да свака страна од њега чује најпре оно што жели.
То нек раде лидери, званичници и дипломате ако и када баш морају.
Али, и они би могли да послушају од поглавара Цркве како би понекад требало да се излази у јавност после разговара са представницима великих сила.
Бар за почетак, нек кажу својим најближим сарадницима да прецизно прочитају саопштење СПЦ са састанка патријарха Порфирија и Едварда Фергусона.
Извор: ИН4С