Индијска влада је у понедељак саопштила да је водећа рафинерија нафте у земљи, „Индиан Оил Цорп.“, искористила рупије да купи милион барела нафте од Националне нафтне компаније Абу Дабија, а не амерички долар.
Ова монументална трансакција прати продају 25 кг злата, од извозника злата из УАЕ купцу у Индији, за око 128,4 милиона рупија (1,54 милиона долара), наводи „Ројтерс“.
Дакле, шта би све ово могло да значи за амерички долар на светској сцени?
Трговински разговори
Прошле године, индијска централна банка је открила нови оквир за измирење глобалне трговине у рупијама — идеја која се остварила прошлог месеца, када је Индија- трећи највећи светски увозник нафте и потрошач, потписала два споразума са УАЕ.
Прво, два гиганта су се сложила да намире трговину у својим локалним валутама – у настојању да смање трошкове трансакције и елиминишу конверзије долара. Такође су се сложили, да успоставе везу за плаћање у реалном времену, како би се поједноставили прекогранични трансфери новца.
Споразуми ће омогућити „беспрекорне прекограничне трансакције и плаћања и подстаћи већу економску сарадњу“, објаснила је Резервна банка Индије у недавном саопштењу.
Тренд дедоларизације
Индија и УАЕ никако нису сами у покушају да смање своје ослањање на долар. Моћне нације широм света — посебно Кина и Русија — желе да свргну долар са трона, као одговор на агресивне америчке санкције и спољнополитичке игре.
Овај тренд — који се сматра „дедоларизацијом“ — добио је такав утицај да се неки питају да ли су дани доминације долара завршени. Међутим, министарка финансија САД, Џенет Јелен, рекла је да тренутно не постоји валута која би могла да замени долар.
Јеленино уверавање, уследило је након пада удела долара у глобалним резервама од 8% у 2022. У настојању да диверзификују, централне банке широм света почеле су да одбацују своје доларске резерве у корист злата.
Прочитајте ОВДЕ шта је Медведев открио о Бајдену
Извор: webtribune.rs