Дванаест војника је на телевизијском каналу Габон 24 изјавило да представљају све безбедносне и одбрамбене снаге у овој централноафричкој држави, да су изборни резултати поништени, државне институције распуштене, а све границе затворене до даљег.
"У име народа Габона... одлучили смо да бранимо мир тако што ћемо ставити тачку на садашњи режим.... на неодговорно, непредвидиво управљање које резултира континуираним погоршањем друштвене кохезије и ризикује да земљу одведе у хаос“, рекли су у обраћању.
У престоници Либрвилу одјекивали су пуцњи након телевизијског обраћања војних функционера, јавља репортер Ројтерса.
Breaking: the Army of Gabon just did a coup this morning.
— Sy Marcus Herve Traore (@marcus_herve) August 30, 2023
After Ali Bongo declared himself winner of the Saturday Presidential election with 64.27% of the votes, the military decided to step him.
Gabon has a population of 2.341M people per the 2021 census, and only 850k… pic.twitter.com/Kh78PfqgTS
Тензије у Габону биле су високе након суботњих председничких и парламентарних избора, при чему је Али Бонго желео да продужи 53-годишњи утицај своје породице, док је опозиција хтела да унесе промене у овој сиромашној земљи, али богатој нафтом и какаом.
Недостатак међународних посматрача као и одлука власти да прекине интернет сигнал и уведе ноћни полицијски час широм земље изазвали су забринутост и сумњу у регуларност изборног процеса.
Бонго је дошао на власт када му је отац Омар умро 2009. године. Године 2018. доживео је мождани удар, због којег скоро годину дана није могао да обавља функцију, што је довело до позива да се повуче.
Следеће године, након неуспелог покушаја државног удара, побуњени војници су послати у затвор.
Крајем јула државни удар догодио се у Нигеру, а војној хунти подршку су дали Мали и Буркина Фасо, док земље Ековаса разматрају војну интервенцију у тој земљи.
Прочитајте ОВДЕ како су Орбан и Вучић претили ратом
Извор: РТС