Нигерска хунта ускратила је у уторак улазак заједничкој делегацији афричких земаља и Уједињених нација, опирући се притиску да се преговара уочи самита у четвртак, на којем ће главни регионални блок, Економска заједница Западне Африке Државе (ЕКОВАС), разговарати о могућој употреби силе.
Овај потез је развејао наде у дипломатско решење сукоба који прети да додатно дестабилизује западноафрички регион Сахела - један од најсиромашнијих на свету који је већ оптерећен низом државних удара и исламистичком побуном, оцењује Ројтерс. Суседне државе Мали и Буркина Фасо, којима такође владају војне хунте, обратиле су се писмом Савету безбедности УН у коме траже да се спречи било каква оружана акција против Нигера, оценивши да би то довело до „непредвидивих” последица и довело до распада ЕКОВАС-а. „Прелазне владе Буркине Фасо и Република Мали апелује на примарну одговорност Савета безбедности... да употреби сва средства која су му на располагању да спречи оружану акцију против једне суверене државе”, наводи се у писму које су потписали шефоди дипломатија обе земље.
Они су додали да су привржени налажењу решења кроз дипломатију и преговора, али нису изнели детаље, додаје Ројтерс. Мали и Буркина Фасо су раније обећали да ће доћи у помоћ одбрани Нигера, ако ЕКОВАС интервенише, напомињући да би то сматрали објавом рата и против њих. Амерички државни секретар Антони Блинкен је касно у уторак разговарао са свргнутим председником Нигера Мохамедом Базумом и навео да Вашингтон улаже сталне напоре да се пронађе мирно решење кризе. „САД понављају позив на хитно ослобађање Базума и његове породице”, објавио је он на друштвеној мрежи X, раније познатој као Твитер. Базум се налази у својој резиденцији, где је затворен још од 26. јула, кад је избио пуч. Председник Нигерије и председавајући ЕКОВАС-а Бола Тинубу увео је више санкција према ентитетима и појединцима укључени у пуч, рекавши да су све опције још увек на столу. Из ЕКОВАС-а су раније поручили да би употреба силе била последње средство, ако пучисти не одступе и не ослободе Базума. Министри одбране земаља тог блока су већ договорили могући план војне акције, које би шефови држава требало да размотре на свом самиту у Абуџи, престоници Нигерије, преноси Танјуг.
НАПРЕДЊАЦИ ИЗВИЖДАНИ ЈАКО: Народно незадовољство се шири никада јаче (ВИДЕО)
Извор: Политика.рс