"Грчка позиција је остала непромењена", рекао је извор из грчке владе за "Еурактив".
Грчка, Словачка, Румунија, Шпанија и Кипар не признају независност тзв. Косова, која је једнострано проглашена 2008. године.
Говорећи на пољској телевизији у недељу, Курти је рекао да је Приштина "напорно радила у дипломатском аспекту како би тзв. Косово придружили већини земаља ЕУ".
"Грчка је на челу ових земаља, која је близу признавања независности 'Косова'. То показује и статус наше канцеларије у Атини", изјавио је Курти.
"Еурактив" подсећа да Грчка има Канцеларију за везу коју је акредитовао Унмик у Приштини, док је тзв. Косово у Атини отворило Канцеларију за економска и комерцијална питања и додаје да Атина такође признаје пасоше које издаје тзв. Косово.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) September 11, 2023
Већ дуже време на Грчку се гледа као на "најслабију карику" међу пет држава чланица које не признају лажну државу Косово.
У марту ове године, грчки министар иностраних послова Никос Дендијас посетио је тзв. Косово по шести пут и састао се са председницом Вјосом Османи.
У саопштењу после састанка, Османи је похвалио посвећеност Грчке и сталну подршку либерализацији визног режима и евроатлантским интеграцијама на тзв. Косову.
"На састанку је било речи и о односима 'Косова' и Грчке, на којима је председница Османи показала спремност за јачање даљих билатералних односа", наводи се тада у саопштењу косовског Председништва.
Међутим, током посете Србији, грчка председница Катерина Сакеларопулу рекла је да се ништа неће променити када је реч о позицији Атине према независности тзв. Косова.
Та потврда поново је стигла крајем августа од грчког премијера Киријакоса Мицотакиса који се у Атини састао са председником Србије Александром Вучићем.
Након тог сусрета, Вучић је поручио да неће бити промене у званичном ставу Грчке поводом непризнавања "Косова".
Ракетом из "Искандера" погођен командни центар украјинске војске (ВИДЕО)
Извор: РТ