Најновије

НОВА ТАКТИКА РУСИЈЕ НА ФРОНТУ: Удари у два таласа и још једна нерешива енигма

Према украјинском ратном ваздухопловству, „Русија је у ноћи 11. септембра 2023. напала Украјину са 12 дронова камиказа Герањ-2 са југоистока“.

„Такође, Русија је користила тактичку авијацију у Дњепропетровској области, лансирајући противрадарске ракете Х-31П и вођене ракете ваздух-ваздух Х-59 из авиона Су-34/Су-35.

Неколико канала на Телеграму преноси да је главна мета руског напада аеродром Долгинцево на периферији Кривог Рога, у Дњепропетровској области, где се налазило неколико авиона украјинске војне авијације.

На аеродрому су, како се тврди, уништена два ловца МиГ-29 и три јуришна авиона Су-25 украјинског ратног ваздухопловства, а оштећени су и елементи аеродромске инфраструктуре. Локални званичници су потврдили напад на ваздушну базу.

„Експлозије у Кривом Рогу. Не снимајте ништа и не постављајте видео-снимке на интернет“, написао је начелник војне управе Александар Вилкул на Телеграм каналу.

Ниједан украјински војни авион није стално лоциран у ваздухопловној бази Долгинцево у близини града Кривог Рога на југу централне Украјине.

База се рутински користи за извођење удара беспилотних летелица на Крим користећи кинеске беспилотне летелице мугин-5 ПРО пренамењене за нападе камиказа. У 2017. години, база из совјетског доба, која је некада била домаћин Ил-76, реновирана је како би подржала операције свих типова авиона у служби украјинског ратног ваздухопловства.


Сателитска фотографија авио-базе са Гугл мапа не приказује бетонске капонире (склоништа), што би значило да у бази нема дуготрајног паркирања војних летелица.

Удар на ваздушну базу Долгинчево

Према речима руског војног стручњака, украјински војни авиони су од почетка септембра примећени како делују из Долгинцева. Такође, серија ракета и дронова ХАРМ допремљена је у ваздушну базу за напад на руска позадинска подручја. Ваздушно-космичке снаге Русије успеле су да остану испред непријатеља.

Локални извештаји показују да се руски напад одвијао у два таласа. Ако су извештаји тачни, вероватно је да су први талас чинили дронови Герањ-2 послати да „осветле” украјинске радаре противваздушне одбране око аеродрома и нападну их антирадарским пројектилима Х-31П.

У том случају, тврдња украјинског ратног ваздухопловства да је оборила све беспилотне летелице камиказа геранијум-2 које је лансирала Русија може бити иронија јер су оборени дронови геранијум-2 постигли своју сврху тако што су били оборени.

Успех руске обавештајне службе

Наводно уништавање украјинских ловаца у ваздухопловној бази Долгинцево може бити још један велики успех руске обавештајне службе.

Као што је раније поменуто, база нема утврђена склоништа. Стога је вероватно да се база користи за извођење напада покренутих из база дубље у унутрашњости и западној Украјини.

Јуришник слеће на Долгинчево, највероватније само да допуни гориво. Додатна предност је то што када полете за напад, због близине ваздушне базе линији фронта, време упозорења на располагању руској противваздушној одбрани се смањује.

Чињеница да су руске снаге могле да изведу ракетне нападе на ваздухопловну базу Долгинцево док су украјински војници пролазили кроз њих могла је бити постигнута само људским напорима.

Руси не само да су знали када је летелица стигла у базу, већ су знали и тачну локацију на којој је била паркирана. Мало је вероватно да су руске снаге могле да добију информације о циљању користећи свемирске или ваздушне ИСР средства.

Претходни обавештајни успеси

Да би сачувала свој ракетни инвентар, Русија се све више ослања на прецизну, благовремену и активну хуманитарну помоћ из својих ресурса на украјинској окупираној територији.

Кампања руске забране на руском говорном подручју територије Украјине дала је запажене резултате. Русија је више пута успешно гађала возове који истоварају муницију, места где се резерве трупа пребацују на бојно поље и командне и контролне центре у којима се одржавају састанци.

Руски прецизни напади у области луке Одеса, поново засновани искључиво на људском фактору, пореметили су снабдевање ВСУ оружјем и муницијом из земаља САД и НАТО.

Чињеница да Украјина више од месец дана није била у стању да изведе нападе крстарећим пројектилима СЦАЛП, сведочи и о одличној руској шпијунској служби и о прецизности руског прецизног ударног оружја.

У прошлости су САД и НАТО исмевали могућности руског прецизног ударног оружја. Они сада плаћају високу цену за своје заблуде.

Х-59

Чини се да руска крстарећа ракета Х-59 игра важну улогу у руској кампањи. Х-59, који има бојеву главу од 360 кг, дизајниран је да пробије статички каљене и закопане мете.

Постоје различите варијанте пројектила са ТВ, активним радаром или оптичким трагачима. Варијанта Х-59МКМ са оптичким трагачем је ракета која може прецизно да се креће у условима звездане светлости. Има ЦЕП у распону од 3 до 5 м.

ШТА ЈЕ ТО ПУТИН ДОГОВОРИО СА КИМ ЏОНГ УНОМ: Лансирни комплекс од ког ће се западу дићи коса на глави

Извор: Вебтрибуне.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА