Закон је у среду, 6. септембра, усвојила Скупштина Србије, а дан касније објављен је у Службеном гласнику. Почиње да се примењује осам дана од дана објављивања, односно у петак, 15. септембра.
Одредбе чланова који се односе на финансирање безбедности саобраћаја почињу да се примењују од 1. јануара 2024. године.
Одузимање возила омогућено је изменом члана 295.
У старом је стајало да се „у контроли саобраћаја, односно у вршењу надзора, ради документовања и доказивања прекршаја и других кривичних дела, привремено, а најдуже 24 часа, одузме исправа подесна за доказивање незаконитог понашања. од учиниоца прекршаја или другог кривичног дела.Мерно надлежна организациона јединица Министарства унутрашњих послова ће, по истеку рока из става 2. овог члана, доставити одузету исправу из става 1. овог члана надлежном органу. правно или физичко лице од кога је исправа одузета по прописима који важе за лично уручење.
Измењеним чланом 295, уместо исправе, прописано је одузимање предмета, односно возила, од возача који су у последње две године осуђивани за тешка кривична дела.
- У контроли саобраћаја, односно у надзору, полицијски службеник ће привремено одузети предмет који је коришћен за извршење прекршаја од учиниоца тешког прекршаја из области безбедности јавног саобраћаја, који је правоснажно осуђиван за тешка прекршаја из ове области. у последње две године.прекршај – наводи се у Нацрту, а затим се додаје:
- У контроли саобраћаја, односно при надзору, полицијски службеник може привремено одузети од учиниоца предмет подобан за доказивање недозвољеног понашања.
Трошкове настали у вези са чувањем привремено одузете ствари сноси лице од кога је тај предмет одузет.
Како је Телеграф.рс раније објаснио Бранко Стаматовић, директор Агенције за безбедност саобраћаја, возила ће бити одузета оним возачима који буду затечени у извршењу тежег прекршаја и утврди се да су правоснажно осуђивани за најмање два тешка прекршаја у протекле две године.
– У оваквим случајевима полицијски службеник ће до окончања поступка пред надлежним судом, који може да траје и до годину дана, понекад и дуже, моћи да на лицу места привремено одузме возило којим је учињен прекршај – објашњава Стаматовић. .
Одузети предмет из става 2. овог члана територијално надлежна организациона јединица министарства надлежног за унутрашње послове, по истеку рока од 24 сата, предаје правном или физичком лицу од кога је предмет одузет, ако није другачије одређено. по закону.
Изменама се регулише и увоз олдтајмера, вожња скутера, а унете су измене и у вези са техничким прегледом возила која су имала мање преправке. Поред тога, снижена је граница за добијање возачке дозволе за Ц и Д, са 24 на 21 годину за аутобус и са 21 на 18 за Ц категорију.
Ево листе прекршаја који могу довести до тога да возачи изгубе своје аутомобиле:
1. Вожња под дејством алкохола са више од 1,2 промила
2. Одбијање да се уради алкотест или тест на дрогу
3. Прекорачење брзине за више од 80 км/х ван насеља
4. Prekoračenje brzine za više od 70 km/h u naselju
5. Prekoračenje brzine za više od 60 km/h u zoni škole ili zoni "30"
6. Prekoračenje brzine za više od 50 km/h u zoni usporenog saobraćaja
7. Prevoz deteta mlađeg od 12 godina na mestu vozača
8. Prevoz deteta mlađeg od 12 godina na mestu koje nije predviđeno za sedenje (prtljažnik, instrument tabla, zadnja polica, spoljni delovi vozila i sl.)
9. Prolazak kroz najmanje dva crvena svetla na semaforu u razmaku kraćem od 10 minuta
10. Preticanje kolone vozila preko neisprekidane (pune) linije
11. Vožnja bez položene ijedne vozačke kategorije
12. Vožnja tokom mere zabrane upravljanja vozilom
13. Vožnja nakon oduzimanja vozačke dozvole zbog nakupljenih kaznenih poena
14. Vožnja za vreme privremenog isključenja iz saobraćaja
15. Vožnja noću na neosvetljenom putu bez ijednog uključenog svetla na vozilu
16. Preticanje ili obilaženje vozila koje se zaustavlja ili se zaustavilo radi propuštanja pešaka na pešačkom prelazu
17. Preticanje kolone pod pratnjom
18. Nepropuštanje vozila pod pratnjom.
РУСКА ОСВЕТА СЕ БЛИЖИ: Становништво проклиње украјински режим
Извор: Директно.рс