Управо због тога, Курти се нашао на мети критика људи из пословног света, који истичу да су рестриктивне мере страдале компаније на Косову и Метохији, као и бројне компаније које увозе робу преко централне Србије.
Председник Привредне коморе Косова Љулзим Рафуна каже за Радио Косова да су многе компаније и владе земаља ЕУ изразиле забринутост због ове ситуације.
- Постоје немачке компаније које су основане и највећи су произвођачи и највећи инвеститори у Србији. Затим су италијански, амерички и други произвођачи. Рекли су нам: Ваша влада је донела мере, али ове производе производе наше компаније. Дали смо допринос развоју Косова од 1999. године и настављамо да доприносимо. Овај елемент треба узети у обзир у будућности када се одлучује о мерама. Сваки европски инвеститор који дође да улаже на Косово, по доласку у Србију, види не само тржиште Косова као прилику за увођење производа, већ и читаво балканско тржиште као прилику. Због тога, да би се такве мере успоставиле у будућности, институције земље морају да воде рачуна о сваком кораку – рекао је он.
Америчка комора Косова је пре неколико дана реаговала на мере за производе из Србије.
Према званичним подацима Америчке коморе, увоз компанија у америчком власништву смањен је за преко 39 одсто у односу на 2022. годину.
Стога је Америчка комора нагласила да економска нормализација Косова и Србије превазилази „билатералне“ интересе.
ОДЛУЧУЈУЋИ ФАКТОР ЗА ЗАВРШЕТАК КОНТРАОФАНЗИВЕ: Кулминација ће се догодити у наредним недељама
Извор: Информер.рс