Вероватно најпознатији новинар на свету Такер Карлсон поново је узнемирио светску јавност, али и уздрмао америчку медијску империју изјавама да Американци намеравају да ратују са Русијом, али да неће победити, као и да би бивши председник САД Доналд Трамп могао бити убијен.
Иако се Карлсон пре скоро пола године разишао са телевизијом „Фокс њуз“, изгледа да је као водитељ подкаста на „Иксу“, некадашњем Твитеру, још утицајнији него као најпознатији и најгледанији новинар једне од највећих америчких телевизија.
Од вере у Буша до супротстављања рату у Ираку
Такер Карлсон дошао је из конзервативног мејнстрима. Од 2000. до 2004. водио је емисију на Си-ен-ену, а на „Фоксу“ је радио од 2009. године. Карлсонова реченица изговорена за време мандата Џорџа Буша Млађег да би требало веровати председнику у свему што ради, ушла је у легенду, мада се он врло брзо супротставио ирачком рату и признао да је био у заблуди, каже за Спутњик политиколог Стеван Гајић, научни сарадник Института за европске студије.
„Суштински, од тог момента, 2004. године он је устао против америчког интервенционизма по свету. Довољно је био прихватљив за конзервативце, односно за руководство 'Фокс њуза' да би ту годинама водио емисију, али мислим да га се естаблишмент уплашио кад је Демократска странка почела суштински да злоупотребљава судски систем у САД који се понаша поприлично политички пристрасно, јер су покренули читав низ процеса за 6. јануар, односно за упад у Капитол. Тако да је он препознао да је Трамп опет најзанимљивији политичар у Сједињеним Државама.“
Гајић подсећа да је Трамп у то време изгубио подршку великог броја републиканаца све до првог хапшења и подизања оптужнице, а да би данас, ако би учествовао на страначким изборима, почистио друге кандидате.
Рационалне изјаве Такера Карлсона
Ма колико биле бомбастичне, последње изјаве Такера Карлосона не би требало узимати олако, сматра Гајић који је студирао на државном Универзитету у Висконсину школске 2004/2005.
Доста је занимљив сценарио који је поменуо око покретања рата а који као да је буквално преписан из серије „Кућа од карата“ о америчком председнику кога глуми Кевин Спејси. У „Кући од карата“ председник Андервуд схвати да је толико умешан у све могуће афере које би га могле уништити, попут данас Бајдена и његовог сина, и онда покреће рат.
Према Гајићевом мишљењу, Такер Карлсон препознао је да је не само Бајден, већ читав клинтонистички естаблишмент умешан у многе мрачне ствари и да је глобални рат можда једини излаз за њих.
Што се тиче атентата на Трампа, Карлсон ништа скандалозно није рекао, зато што су САД земља у којој политички атентати нису реткост, истиче Гајић и подсећа да је у 19. веку убијен Абрахам Линколн и да је извршен је атентат на председника Џејмса Гарфилда који је убрзо страдао од последица атентата. У 20. веку убијена су браћа Џон и Роберт Кенеди, један као председник САД а други као веома перспективан политичар за кога се сматрало да би могао постати председник, као и црначки лидери попут Малколма Екса и Мартина Лутера Кинга.
„Сва та убиства су остала неразјашњена или су оставила горак укус и отворену могућност да је држава у њих директно умешана. Тако да то што је Такер Карлсон поменуо ни најмање не видим као скандал и додао бих да су обе те изјаве прилично рационалне. Замислимо ситуацију у којој рат не ескалира и Трамп дође на власт, што је очекивано и логично. У таквој ситуацији имали бисмо једно скандалозно брукање читавог естаблишмента Демократске странке, односно њеног врха, људи који су практично обликовали политику САД у последњих 30 година, наравно изузимајући два мандата Џорџа Буша Млађег.“
ФИГАРО ЈАВЉА: Кијев пали аларме, војници са фронта беже у иностранство
После протеривања са „Фокса“ постао утицајнији
Популарност Карлсона која расте иако је већ неколико месеци „протеран“ из доминантних медија Гајић објашњава чињеницом да народ у САД губи поверење у медије у последњих двадесетак година, од краја рата у Ираку. Ту је пољуљано поверење у републикански естаблишмент и у „Фокс њуз“, а затим се то наставило са Обамом који је врло брзо изгубио ореол човека који ће донети промене.
Медији потпуно доживљавају крах на изборима 2016. године јер су прво најављивали да Трамп нема шансе да освоји републиканску номинацију, па је он глатко победио, а онда су најављивали да ће Хилари Клинтон сигурно почистити Трампа, што се није догодило, подсећа Гајић.
До потпуне деградације медија у САД дошло је са ковидом и лицемерјем које је сваки човек могао да види. На пример, људима је било забрањено да сами изађу на плажу ако немају маску, док са друге стране, ако су били на одређеној врсти протеста погодних за тзв. либерални естаблишмент, онда је то било сасвим у реду јер се на таквим манифестацијама није ширио вирус.
Тако да у САД одавно постоји миграција на алтернативне медије јер су мејнстрим медији и демократски и републикански, и Си-ен-ен и „Фокс“, медији естаблишмента, једноставно изгубили трку.
„И због тога видимо да је Такер Карлсон сад популарнији откад је на Твитеру, односно откад је Илоном Маском направио сарадњу и да је много већи његов домет него док је био у 'Фоксу', посебно зато што га сад не посматрају као неког ко је гласноговорник Републиканске странке.
С обзиром да се 'Фокс' као медиј естаблишмента Републиканаца дистанцирао од њега, он је заправо само добио на тежини, односно, његова реч више значи. Посебно сад кад је направио серију јако занимљивих интервјуа.“
Највећи новинар-селебрити на свету
Реч је Карлсоновом интервјуу с Трампом ког је пустио пет минута пре почетка прве републиканске председничке дебате, а онда се десило да је 200 милиона људи гледало Трампа док је јако пала очекивана гледаност републиканске дебате. Дошло је до ситуације да су људи у сали у којој је била републиканска дебата гледали у мобилни телефон да виде шта ради Трамп код Такера Карлсона.
Други важан интервју је недавни са Виктором Орбаном који је заиста изузетан због изречених ствари.
„Тако да је у овом тренутку Такер Карлсон највећи новинарски селебрити на свету“, закључио је Гајић.
ПУТИН КРЕЋЕ У ОБРАЧУН СА СУРОВИКОНОМ? На тапету и Игор Стрелков
Извор: Спутник.рс