Најновије

РУСИ И УКРАЈИНЦИ ЗАРАТИЛИ И У АФРИЦИ: Снаге Кијева су извеле ударе на Вагнерове трупе

Украјинске специјалне службе вероватно стоје иза серије удара беспилотних летелица и копнених операција усмерених на милицију коју подржава Вагнер у близини главног града Судана, показала је истрага ЦНН-а, повећавајући изгледе да су се последице руске инвазије на Украјину прошириле далеко од линија фронта.

Украјински војни извор описао је операцију као дело „несуданске војске“. На питање да ли иза напада стоји Кијев, извор би само рекао да су „вероватно одговорне украјинске специјалне службе“.

Операција је укључивала низ напада на паравојну групу Снага за брзу подршку (РСФ), за коју се верује да добија помоћ од Вагнера, руске плаћеничке групе, у борби против суданске војске за контролу над земљом.

„Необична шема дронова за Судан“

Две комерцијално доступне беспилотне летелице које су нашироко користиле Украјинке биле су укључене у најмање осам удара, а украјински текст је виђен на контролору дрона. Стручњаци су такође рекли да је коришћена тактика - то јест, образац дронова који јуре директно на своју мету - била веома необична у Судану и ширем афричком региону.

Високи судански војни извор рекао је да „није знао за украјинску операцију у Судану“ и да не верује да је то истина.

Видео снимци, који се смењују између погледа пилота, тачке гледишта дрона који посматра одозго и самог контролора, приказују серију удара дронова уи око Омдурмана, града преко реке Нил од главног града Картума који је постао жариште борби између две супарничке фракције.

Снажни удари

Удари су уследили само два дана након што је Вагнер омогућио велики конвој оружја за Судан преко гарнизона РСФ у ал-Зуругу, на југозападу земље у близини границе са Чадом, према другом високом суданском извору.

Шест удара беспилотних летелица циљало је камионе који су возили на мосту Шамбат. Осам других напада погодило је паркирана возила, зграде и наоружане људе у Омдурману и западном предграђу Омбаде, где је суданска војска последњих недеља извела низ ваздушних напада на положаје РСФ-а који су наводно однели десетине цивила.

Вагнер је снабдевао РСФ ракетама

ЦНН је раније известио да је, према изворима, Вагнер снабдевао РСФ ракетама земља-ваздух које подржавају паравојне борце РСФ-а и њиховог вођу Мохамеда Хамдана Дагала – надалеко познатог као Хемедти – док се бори за власт са генералом Абделом Фатахом ал-Бурханом, војска, владар Судана и шеф његових оружаних снага.

Вим Цвајненбург, вођа пројекта за хуманитарно разоружање у ПАКС, холандској мировној организацији, рекао је да је то први пут да су беспилотне летелице које је идентификовао ЦНН примећене у Африци.

- Ова врста (Фирст-Персон Виев - ФПВ) дронова који лутају први пут се виде на афричком континенту. Међутим, видели смо повећање употребе оваквих дронова у Украјини током протекле године – рекао је Цвајненбург, специјализован за нове војне технологије, укључујући дронове.

Пре избијања насиља овог пролећа, Бурхан и Хемедти су били савезници у војној хунти која је збацила међународно признату прелазну владу 2021. Суданска војна влада је у прошлости добијала Вагнерову подршку, али се Хемедти појавио као Вагнеров омиљени савезник у земљи због године.

Вагнер је напустио суданску војску када су избиле борбе, подржавајући Хемедтија и његове борце у сукобу.

Пригожинова смрт довела је у питање присталице Вагнера у Африци

Пригожинова смрт покренула је питања о будућности Вагнерових операција у Африци, где је група плаћеника користила бруталну тактику да подржи милитантне групе и ауторитарне режиме у замену за рудна богатства. Вјерује се да су ти ресурси — укључујући огромне уступке у суданској индустрији рударства злата — помогли у ратним напорима Москве у Украјини и помогли јој да заобиђе широке западне санкције

Два дана након Пригожинове смрти, заменик руског министра одбране Јунус-Бек Јевкуров отишао је на турнеју по пет земаља по Вагнеровим старим местима: Либији, Сирији, Малију, Буркини Фасо и ЦАР.

„Наша стратегија није да заменимо Русију“

Борећи се против Русије, Кијев је придавао стратешки значај продубљивању веза са иностранством, укључујући и међу афричким земљама. Украјински министар спољних послова Дмитро Кулеба је у последњих годину дана имао три путовања на континент, посетивши више од 10 земаља.

– Русија се веома труди да принудом, подмићивањем и страхом задржи земље у својој орбити... Русија има два алата за свој рад у Африци, најмоћнији су пропаганда и Вагнер – рекао је Кулеба у недавном интервјуу агенцији Франс- Притисните и додао:

– Наша стратегија није да заменимо Русију, већ да ослободимо Африку из руског стиска.

КУРТИЈУ СТИЖЕ ПОРУКА ИЗ БРИСЕЛА: Престани да измишљаш

Извор: Информер.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА