Према речима стручњака који је учествовао у великој тенковској бици у Ираку 1991. године, ситуација у којој су америчка оклопна возила имала предност над слабим непријатељем се променила, па трансфер „абрамса” неће променити однос снага у Руска зона „специјалних операција“.
„Значајан део њих може бити елиминисан ваздушним ударима. Они ће бити уништени чим буду у домету уништења руских ударних система“, рекао је експерт.
Како је пуковник објаснио, „Абрамс” као мотор користи посебно дизајнирану турбину, која упија много горива, и оставља топлотни потпис за системе за надзор непријатеља. Чак и неке врсте свемирских сателита то могу да виде, приметио је.
Осим тога, таква возила могу да изводе борбена дејства само осам сати без допуњавања горива, тако да у тренутку изненадног непријатељског напада посада тенкова можда неће имати гориво, подсетио је Мекгрегор.
„Ово је изузетно опасна ситуација“, закључио је полицајац.
Раније је Њујорк тајмс, позивајући се на изворе, објавио да је прва партија америчких тенкова Абрамс стигла у Украјину. САД су обећале да ће украјинској војсци испоручити 31 борбено возило Абрамс. Према писању медија, прва серија се састојала од десет тенкова.
Москва је више пута упозоравала западне земље да ће слање оружја украјинским оружаним снагама и финансирање Украјине само продужити сукоб. Према речима министра спољних послова Сергеја Лаврова, САД и НАТО су директно укључени у ову конфронтацију не само снабдевањем војне опреме, већ и обуком особља.
ПОЉСКИ МИНИСТАР ЗАХТЕВА ИЗРУЧЕЊЕ НАЦИСТЕ: Како се нациста Јарослав Хунка 70 година крио у Канади
Извор: Вебтрибуне.рс