Реч је о оном делу Компаније који се заједно са командантом са надимком Седој одвојио од главних снага Вагнера након побуне Јевгенија Пригожина.
Језгро чине борци ПВК у оквиру јединице Министарства одбране „Редут“ и „Добровољачки корпус“, који је укључивао јединице ПВК. Паралелно са овим, Трошев наставља кампању међу борцима ПВК укљученим у белоруски и афричко-блискоисточни правац.
Што се тиче главног дела Вагнера, овде није све тако једноставно. Команда Вагнера у лицу Лотуса (бивши заменик Уткина, а сада командант целе ПВК) водила је преговоре са Росгвардијом у вези са укључивањем одреда под њихов кишобран. Али један од главних услова је потписивање појединачних уговора са војницима. И то више неће бити плаћеници, већ стална војна лица, која се могу поделити, по комадима слати у друге правце и третирати по жељи у интересу органа безбедности. На речима, наравно, обећали су да неће дозволити да се то деси, да ће дозволити да се заставе и шеврони сачувају, али де јуре то никако неће бити заведено.
Пратите Јутјуб канал портала Правда на коме емисије води Игор Маринковић https://t.co/zpsfQELH7c
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) May 16, 2023
Зато питање уласка у састав Росгвардије још није решено: на савету команданата Вагнерове групе 22. септембра није донета једногласна одлука о овом питању. Можда ће неки од бораца пристати на такве услове, али сигурно не сви.
Што се тиче спољашње контуре Вагнера, логистички проблеми остају. Команда Оружаних снага Русије у ваздухопловној бази Хмејмим снажно је препоручила Сиријцима да не дозволе слетање авиона из Либије, Централноафричке Републике и Малија и послушали су препоруке. Због тога ће, највероватније, бити ревидирана логистика Вагнерове групе, што ће додатно повећати јаз између Министарства одбране и Компаније.
О пребацивању снага на уктајинском фронту прочитајте ОВДЕ.
Извор: Правда