Портпарол Европске комисије Петер Стано оценио је да ће Европска унија (ЕУ) сачекати завршетак пуне истраге о, како га је назвао, терористичком нападу у селу Бањска на северу Косова у недељу, пре него што одлуче о увођењу мера против Србије.
Он није желео да коментарише наводе да су поједине државе чланице тражиле санкције за Србију.
"Није моја компетенција да дајем информације из поверљивих разговора, а информацију о састанку Комитета за политику и безбедност сам дао у уторак, као илустрацију текућих активности ЕУ о ситуацији на северу", рекао је Стано на редовној конференцији за новинаре.
Портпарол ЕК истакао је да је ЕУ и раније рекла да мере које су изречене Приштини могу да се примене и на Србију, а када државе чланице ЕУ донесу формалну одлуку о њима, када и које мере, из ког разлога, биће јавно и објављене.
Медији су током преподнева пренели да је на састанку Комитета за политику и безбедност који чине амбасадори држава чланица ЕУ, више држава чланица тражило увођење мера против Србије уколико се докаже повезаност са нападом у Бањској на северу Косова, где је група наоружаних и маскираних лица отворила ватру на косовску полицију, када је убијен један полицајац.
Према речима Стана, ситуација је после сукоба другачија на северу Косова и шта год Спољнополитичка служба и Европска комисија предложе, биће у блиској консултацији са државама чланицама.
Упитан о снимку који је објавила тзв. Влада Косова на којем се наводно види потпредседник Српске листе Милан Радоичић и потреби да се одржи састанак на високом нивоу, Стано је рекао да постоји увек хитна потреба за дијалогом на високом нивоу из много разлога, а сада је она још већа, имајући у виду да су разговори у интересу грађана Србије и Косова.
Стано је поновио да је за Европску комисију важно да се спроведе истрага, како би се добила јасна и пуна слика свега што се догодило и ко је одговоран.
"Тада ће се доносити одлуке о мерама, последицама, када се разјасне све околности и кривци, али нећемо доносити одлуке на основу једног снимка", додао је Стано и поновио да ЕУ не коментарише сваку слику и твит.
Извор: Раша Тудеј