Центар за вирусологију Института за јавно здравље Војводине је идентификовао присуство ове варијанте короне анализом генома вируса САРС-ЦоВ-2 методом секвенционирања нове генерације, из узорка биолошког материјала обезбеђеног 30.08.2023. године, у оквиру рутинског надзора над ковидом, наводи се у саопштењу Института за јавно здравље Војводине.
Светска здравствена организација (СЗО) раније је казала да ЕГ.5 подваријанта не представља велику опасност по јавно здравље и да нема доказа да изазива теже облике болести у поређењу са другим сојевима који циркулишу у овом тренутку.
Значај пораст заражених, симптоми слични грипу
Број случајева повезаних са Ерисом је показао значајан пораст широм света последњих недеља, а СЗО ју је категорисала као "варијанту која захтева пажњу". Ерис је први пут регистрован у фебруару 2023. године.
Слично као и код осталих омикронских варијанти, симптоми болести се могу окарактерисати симптомима сличним грипу (повишена температура, главобоља, цурење из носа, бол у грлу, мишићима и зглобовима, слабост).
Стручњаци наводе да нема доказа да подваријанта ЕГ.5 изазива симптоме који су другачији у односу на оне који су већ познати. Симптоми ковида укључују: температуру, кашаљ који не престаје, промене чула укуса и мириса, умор, цурење из носа, бол у грлу.
Прочитајте ОВДЕ шта Обрадовић каже о изборима
Извор: Спутњик