"Показали смо да велики број држава јесте био спреман да преиспита став и да повуче признавање Косова. Сигуран сам да таквих држава још има", рекао је Дачић, те додао да се државна политика остати доследна у томе да нема признавања лажне државе.
Коментаришући то да ће у Поглавље 35 бити убачен француско-немачки план, то јест да Србија неће постати чланица Европске уније уколико не призна тзв. Косово, Дачић је истакао да иако је стратешки интерес Србије да уђе у ЕУ, одрицање од суверенитета и територијалног интегритета не може да буде цена коју ће Србија платити.
О одлуци владе САД да наоружава "Косово", рекао је да свако слање оружја у Приштину не иде у прилог миру.
"Ми смо пре свега заинтересовани да на КиМ влада мир и да српска заједница буде заштићена од било ког насиља", додао је шеф српске дипломатије.
Да Русија није стална чланица СБ УН, Косово би имало отворени пут у УН
У интервјуу "Новостима" истакао је и подршку Русије у српској борби за очување Космета у оквирима граница наше земље.
"Русија је важан савезник на међународној сцени када је реч о очувању нашег суверенитета. То је њен принципијелни став и он се не мења како се мењају политичке околности, па ни у време кризе у Украјини. Русија не признаје 'Косово' као државу, то је њих чврст и доследан став на чему смо им врло захвални. Стална је чланица Савета безбедности УН и отуд важан савезник наше земље. Да је другачије, Косово би имало отворен пут ка чланству у УН", прецизирао је Дачић.
Констатујући да они који желе да сруше Дејтонски споразум раде то искључиво на штету српског народа и Републике Српске.
"Република Српска је настала вољом Срба као конститутивног народа, који је за њу поднео огромне жртве и нико не може то поништити. Нема ревизије Дејтонског споразума без учешћа и пристанка Срба", прецизирао је Дачић.
О променама у свету које се очекују након, по његовим речима, најважнијих избора – за председника САД, рекао је да ће Србија настојати да буде још јача и поштованија на међународној сцени јер од тога зависи да ли ћемо остварити наше интересе.
Српски интереси су кључни и у односима са земљама БРИКС-а, који су, како је закључио шеф српске дипломатије, одлични са свим чланицама те организације.
Прочитајте ОВДЕ о руској борбеној стратегији у Украјини
Извор: Вечерње Новости