Најновије

Република Српска има све елементе државности и перспективу да постане држава

Република Српска има све елементе државности и перспективу да у будућности у потпуности постане држава, а њена позиција на међународном нивоу је растућа, изјавио је стручњак за међународно право Витомир Поповић.

Република Српска (Фото: Влада РС)

- Важно је да сачувамо имовину Српске јер је то кључни елемент државности Српске. Свима онима који не воле Српску и који покушавају да је оспоре на Дан Републике - 9. јануара шаљемо јасну поруку да волимо Српску и да ћемо је чувати - рекао је Поповић.

Он је истакао да је руководство Републике Српске, на челу са председником Милорадом Додиком, препознало опасности које долазе и томе се јасно одупиру, те додао да се Срби радују Дану Републике јер је Српска гарант опстанка Срба са леве стране Дрине.

- Изгубили смо српске синове за њено стварање и њен опстанак. Зато имамо и већу обавезу да је чувамо и да Република Српска остане вечна категорија - рекао је Поповић.

Он је навео да је Република Српска међународно позиционирана и потписница Дејтонског мировног споразума.

- Српска је настала, ипак, далеко пре тога, још пре почетка рата. Одбранили смо је тада и успевамо да је одбранимо и у миру већ више од три деценије. Има перспективу да у будућности у потпуности постане држава - поручио је Поповић.

Према његовим речима, Дејтонски мировни споразум је важан за Републику Српску, али исто тако и за Федерацију БиХ (ФБиХ) која је настала касније, 1994. Вашингтонским споразумом.

- Дакле, и Србима и Хрватима и муслиманима је Дејтонски мировни споразум изузетно важан и било би добро да се потрудимо сви заједно да га одржимо. Уколико би дошло да разлаза и уколико би Република Српска ишла у независност, то би требало да буде мирним путем - сматра Поповић.

Он је рекао да Дејтонски мировни споразум практично подразумева постизање консензуса и стварање договора кроз поштовање принципа равноправности и конститутивности сва три конститутивна, као и осталих народа, а подразумева и потпуну равноправност Републике Српске и ФБиХ.

- Република Српска је непосредно након стварања практично и присутна на међународној сцени - рекао је Поповић и подсјетио да је читав низ конференција на међународном нивоу био посвећен решавању сукоба у којима је главну улогу имала Српска.

Он је навео да је Република Српска, о којој се данас много говори у свету, потписница бројних билатералних уговора економског карактера између осталог са Кином и Русијом.

- Присутне су стране инвестиције и из земаља ЕУ, али и из Канаде и САД. Јасно је да је Република Српска један од чинилаца тог међународног поретка. Према томе, Српска ће имати велику перспективу и свако обележавање Дана Републике, њеног рођендана у правцу је јачања њене међународне позиције, али и унутрашње структуре - рекао је Поповић и додао да је обележавање 9. јануара у тој функцији.

Он је појаснио да су то елементи државности, те да Република Српска има своју власт и своје становништво.

- Врши ефективну власт на својој територији. Има политичко-економске односе са бројним државама, а недостаје јој чланство у организацији УН. Верујем када то буде требало и тај услов ће бити испуњен - нагласио је Поповић.

Он је истакао да Српска има и привредни и образовни систем и све што је потребно, додајући да су то заправо елементи њене државности.

- Ако бисте Републици Српској узели имовину, онда би у значајном делу изгубила елемент државности - рекао је Поповић.

Он је упозорио да би то било веома опасно и ризично, те да је очигледно да је руководство Републике Српске то препознало, што је добро.

- Одузимање имовине од Републике Српске вратило би нас годинама уназад у период такозване Републике БиХ, која је била централизована и унитаризована и све се одлучивало у Сарајеву. То ми не смемо да дозволимо и о томе би требало да посебно водимо рачуна. Морамо да постигнемо највиши степен јединства по том питању - нагласио је Поповић.

Он је рекао да Срби на јасан начин морају да кажу да су свој на своме, те да обележавање Дана Републике или неког другог важног историјског датума апсолутно не треба да зависи од Кристијана Шмита, који је такозвани и наметнути високи представник и нема ни легалитет ни легитимитет.

- То морамо јасно да кажемо. Ако за њега нису дале сагласност две највеће земље света - Русија и Кина, он онда нема легитимитет који проистиче из Резолуције Савета безбедности у складу са Анексом 10 Дејтонског мировног споразума - додао је Поповић.

Он је навео да све што Шмит у суштини сада ради је ништаво и неважеће и не би смело да производи никаква правна дејства.

- Не смемо ни да пуно ризикујемо и мислим да је важно да будемо рационални и опрезни како бисмо сачували Републику Српску - указао је Поповић.

Он је истакао да Република Српска треба наставити да се гради и буде све јача.

- Јачајмо Републику Српску економски, треба да нас буде све више, градимо њену инфраструктуру и стварамо услове за Републику Српску као независну државу. То је дан који ће доћи, то је дан када ћемо се ми посебно радовати. Обавеза је наша да на томе радимо, да на томе истрајемо и градимо добру будућност за генерације које долазе - поручио је Поповић.

Извор: СРНА

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА