Најновије

После америчких ракета, Приштина има и помоћ Немачке: Подржавамо стварање тзв. војске "Косова"

Јорн Роде поново је позвао Србију да уведе санкције Русији, наводећи да ће "Путин покушати да изазове поделе и мржњу у другим деловима света, наравно и овде".

КБС (Фото: Јутјуб)

Немачка подржава трансформацију Косовских безбедносних снага у војску "Косова", каже амбасадор те земље у Приштини Јорн Роде, не напомињући, међутим, да стварање таквих оружаних снага представља кршење свих међународних договора.

"За нас је Косово независна држава. Имамо војног аташеа у Приштини и Косово има војног аташеа у Немачкој. Подржавамо ову трансформацију и наставићемо да је подржавамо", навео је Роде о безбедносним снагама за које је Курти отворено рекао да представљају наследницу терористичке ОВК.

Роде је у интервјуу за "Косово онлајн" поново позвао Србију да се прикључи санкцијама против Русије.

Јер, за амбасадора коме су потпуно легитимне Куртијеве паравојне снаге, претњу безбедности представља Москва.

"Немачка је једна од земаља које највише подржавају Украјину да поврати изгубљене територије и да сачува стабилност. Надамо се да ће се све земље, укључујући Србију прикључити санкцијама. Ова агресија не сме бити успешна, јер ће онда Путин покушати да изазове поделе, мржњу у другим деловима, наравно и овде", тврди Роде.

Он је као "позитивно дешавање" оценио прикупљање гласова за смену нелегитимних градоначелника, али, за њега нису проблем Албанци који су постављени на те функције са по стотинак гласова, већ су, као и обично за све криви Срби.

"Одлука из новембра 2022. косовских Срба да се повуку из свих институција је у нашим очима била велика грешка, аутогол јер се лишавате могућности да учествујете. Сада се надамо да та грешка може да се исправи и да ћемо имати пуно учешће косовских Срба у косовским институцијама, али наравно када се повучете не можете да се вратите као да се ништа није догодило, и зато имамо процес. У среду је био први успешан корак", рекао је Роде за "Косово онлајн".

Немачки дипломата наводи да његова земља жели убрзање дијалога, а као начин за то он види "више директних састанака, уместо са трећом страном".

"Било би добро када би се представници Косова и Србије директно састајали како би убрзали процес јер нам је потребно решење, поготово у корист опште популације", указује Роде, који подсећа да је неопходно успостављање ЗСО.

Иако је, јасно да Заједница српских општина, која како он признаје, представља обавезу коју је "Косово" преузело још 2013. и 2015. године, није успостављена због Куртијевог одбијања, Немац, кривицу опет приписује Србима.

"Као што знате, Србија је до сада одбијала да потпише и сада смо у застоју. Лајчак напорно ради како би превазишли ову ситуацију, јер на крају требамо решење како би све паралелне институције биле интегрисане и како би се Срби на Косову осећали као код куће и да су део друштва. Не само они, него сви би требало да се осећају као код куће. И да убрзамо европски пут, обе земље, Косово и Србија припадају ЕУ", каже Роде, заборављајући да каже да су и Приштина и Београд већ потписали Бриселски споразум којим је тачно одређено како ЗСО треба да изгледа и да нема потребе за стварање нових планова, попут немачко-француског плана о коме он говори.

"Косово" је, тврди он, независна држава а Немачка подржава интеграцију "Косова" у ЕУ структуре.

"Косово је овде да остане, део сте овог друштва, не можете да будете на две столице. Тражи се компромис и ангажовање обе стране. Косовски Срби јесу у тешком положају, у сендвичу између захтева од стране Београда и притиска од Косова и то је ситуација коју морамо да превазиђемо. Зато морамо да имамо пружање руке од стране косовске владе, али и да мањинске заједнице морају да прихвате на живе на Косову, а не као део Србије", наводи Роде.

Западни Балкан је, према његовим речима унутрашње двориште ЕУ и Немачка јасно показује да је један од главних протагониста који подржавају "Косово" и Србију и друге да уђу у ЕУ.

"Оно што је сигурно јесте да нема ентузијазма да се прихвате земље које немају добросуседске односе. Као што је рекао мој канцелар, незамисливо је да две земље које не признају једну другу уђу у ЕУ. Зато нам је потребна потпуна нормализација. Зато гурамо убрзање дијалога", каже он и додаје да ће, уколико Србија не призна "Косово" настати замрзнути конфликт.

Роде тврди и да је у блиском контакту са представницима СПЦ.

"Српска православна црква овде је део културног наслеђа, не само СПЦ на Косову, већ и целог света. Зато и УНЕСКО наслеђе. За мене чување права СПЦ које је поменуто у Ахтисаријевом плану представља тест да ли се права мањине се поштују. Видели сте моје изјаве, изјаве Квинте за манастир Дечане. Одлуке Уставног суд морају у свакој земљу да се проведу и поготово када се тичу мањина или у овом случају праву верских права. Што се пре спроведе одлука пре ће одлука о кандидатури за Савет Европе бити успешна", рекао је Роде о враћању имовине о враћању имовине отете овој светињи.

Занимљиво је да је Роде, иако се представља као човек који поштује верска права, након недавне посете дипломата Високим Дечанима навео да су амбасадори "посетили косовски манастир Високи Дечани који је на листи Унеска".

Извор: РТ Балкан

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА