Најмање 60.000 људи окупило се у Берлину, а протести, који се организују откако је објављено да су чланови крајње десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД) одржали тајни састанак са десничарским екстремистима у Потсдаму на којем су разговали о масовној депортацији страних држављана, одржани су и Бремену, Келну и Бону, Дрездену, Лајпцигу...
У Минхену су демонстрације прекинуте из безбедносних разлога, пошто се створила превелика гужва, саопштила је полиција.
На протесту се очекивало око 25.000 људи, али организатори кажу да их се окупило до 250.000, док је полиција пренела, позивајући се на прелиминарне податке, да се окупило око 100.000 људи.
Одлуку да се прекине скуп, којем су присуствовали и градоначелник Минхена Дитер Рајтер и председница израелске заједнице у Минхену Шарлот Кноблох, заједнички су донели полиција, ватрогасци и организатори.
Демонстрацијама у Берлину присуствовало је најмање 60.000 људи, а полиција је навела да би могло да их буде и око 100.000 људи, преноси Шпигел.
Збиг велике гужве, полиција је убрзо након почетка скупа проширила места окупљања људи испред Бундестага.
Због гужве су затворене станице метроа и мостови, додаје Велт.
У Бремену се, на митингу "Гласно против деснице", окупило, према проценама полиције, између 35.000 и 40.000 људи, док организатори процењују да је било око 50.000 људи.
"Цео Бремен мрзи АфД", узвикивали су учесници протеста у Бремену.
Протести против десничарског екстремизма и ксенофобије одржани су и у Келну и Бону.
Неколико хиљада људи окупило се у Бону, док су у Келну одржана три скупа, на којима је десетине хиљада људи протестовало против десничарског екстремизма.
"Мржња те чини болесним" и "Нема Келна за нацисте", писало је на плакатима које су носили учесници протеста у Келну, наводи Тагесшпигел.
Хиљаде људи изашло је данас на улице Дрездена и Лајпцига, градова у савезној немачкој држави Саксонију како би протестовали против десничарског екстремизма и АфД-а.
У Сарбрикену, главном граду савезне државе Сарланд, окупило се скоро 13.000 људи, док се у Флензбургу у савезној држави Шлезвиг-Холштајн окупило око 10.000 људи.
Од петка до данас планирано је одржавање протеста на око 100 локација широм Немачке.
Председник Немачке Франк-Валтер Штајнмајер захвалио је на посвећености демократији стотинама хиљада учесника који протестују против десничарског екстремизма.
"Они бране нашу републику и наш устав од непријатеља. Они бране нашу хуманост", навео је председник Немачке у видео-поруци.
Немачка министарка унутрашњих послова Ненси Фезер похвалила је одржавање протеста као одбрану демократије.
"Срце наше демократије куца на нашим улицама и трговима овог викенда", рекла је она и оценила да је веома охрабрујуће то што стотине хиљада људи активно "брани немачку демократију".
У суботу је више од 100.000 људи изашло на улице Немачке, укључујући у Франкфурту, Штутгарту и Хановеру, док је протест у Хамбургу у петак завршен раније из безбедносних разлога, услед велике гужве.
Протести против десничарског ексремизма одржавају се широм Немачке након што је откривено да су су чланови АфД у новембру присуствовали састанку са неонацистима и другим екстремистима да би разговарали о масовној депортацији миграната, тражилаца азила и немачких држављана страног порекла за које се сматра да нису успели да се интегришу.
Састанак је одржан у хотелу у близини Потсдама, надомак Берлина, 25. новембра, али је о њему јавност сазнала тек 10. јануара, када је то открио истраживачки лист "Коректив".