"Он је таква врста политичара да креира инцидентне ситуације. Сада је решио да креира административне инцидентне ситуације јер је увидео да оне са наоружањем више не може да креира. Мада како буде долазило пролеће, ја не бих искључио ни такве врсте инцидената", рекао је он за Танјуг.
Милетић каже да ће једна од тема на данашњем самиту "Западни Балкан и ЕУ" у Скопљу бити забрана динара на КиМ, али додаје да од иницијативе Србије зависи да ли ће то бити главна тема.
"Главно питање је које је решење ако је приштинска администрација решила да забрани динар, како ће сада људи да имају трансакције, да ли ће моћи да користе њихове банковне картице, да ли раде банкомати с обзиром да знамо да ми када одемо негде у иностранство, можемо да користимо те банкомате. Треба размишљати о начину живота и како ће људи живети јер доста њих зависи од плата које прима из Србије", навео је он.
Пратите Јутјуб канал портала Правда на коме емисије води Игор Маринковић https://t.co/zpsfQELH7c
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) May 16, 2023
Према његовим речима, ситуација је таква да Србија не може толико да утиче на те одлуке јер се Косово налази под администрацијом УН, и приштинској админитрацији је дата слобода да могу да доносе непријатне одлуке које утичу на живот људи.
Коментаришући присуство генералног директора Директората ЕК за суседство и преговоре о проширењу Герт Јан Копмана, као и присуство помоћника америчког државног секретара за Европу и Евроазију Џејмс О'Брајена на састанку у Скопљу, Милетић је рекао да се нада да ће им бити намера да упозоре Куртија да не повлачи још један једнострани потез, али додао да се показало да САД толеришу овакво поншање администрације у Приштини јер признају Косово као независну државу.
"Курти, као политичар који креира инциденте, то користи. Ово је само један у низу инцидената које он прави. Уместо да се фокусира на решавање проблема и на бољи живот људи, он само креира један за другим инцидентом јер жели на тај начин да подигне свој политички профил", изјавио је аналитичар.
Сматра да у фокусу треба да буду 34 тачаке које су биле на последњем самиту "Западни Балкан и ЕУ", које дефинишу одређена решења, заједничко тржиште, сајбер безбедност, унапређење администрације, због чега треба држати позицију коју Србија има, а то је, како је рекао, заједничко тржиште односно Отворени Балкан.
"То је предност коју ми и Северна Македонија и Албанија имамо у односу на друге са Западног Балкана, које не учествују у том заједничком тржишту. То је наша добра позиција где можемо лакше да дођемо до фондова који су изузетно добри за развој наше државе, и све пројекте који се планирају", навео је Милетић.
Курти неће одустати од свог става јер није суочен са последицама забране динара
Директор Центра за проучавање глобализације Дејан Милетић изјавио је данас да ће генерални директор Директората ЕК за суседство и преговоре о проширењу Герт Јан Копман и помоћник америчког државног секретара за Европу и Евроазију Џејмс О'Брајен упутити "апел" премијеру привремних приштинских институција Аљбину Куртију на самиту "Западни Балкан и ЕУ" у Скопљу, да не уводи забрану платног промета са централном Србијом, али додао да сматра да Курти неће уважити такав став јер не види последице неуважавања тога.
"Мислим да нико није спреман да га суочи са последицама, јер то видимо из претходних искустава. Они ће рећи шта имају, то ће бити против тог става који има Курти о забрани платног промета за динар, али не верујем да ће то бити уважено. И ако буде уважено, вероватно иза тога следи нешто слично лоше тако да то нису крајња решења. То су само кораци ка стварању немогућих услова за српски народ на КиМ", оценио је он за Танјуг.
Иако би Милетић лично желео да забрана динара на КиМ буде главна тема на самиту у Скопљу, сматра да неће бити пуне подршке у реализацији жеља Србије.
"Нисам сигуран колико у региону они осећају дубину тог проблема и колико су спремни да на прави начин приступе његовом решавању, а то значи укидање свих баријера, а с друге стране ослобађање српског народа притиску ком је изложен Куритјевом администрацијом", рекао је он.
Милетић каже да је важно да не дође до забране динара на КиМ због изградње поверења, јер се, напомиње он, поверење непрестано урушава између међународне заједнице, Србије и Куртијевог режима.
"Стално се ствара додатна тензија међу људима на КиМ. Добро би било да се у једном тренутку стане, за сада ја то не видим тако да могу да желим али тешко могу да верујем да ће доћи до неке промене, иако тај скуп дипломата и америчких и европских, све то би требало да укаже на потенцијале да се дође до неких резултата"
Према његовим речима, у најбољем случају може да дође до одлагање одлуке о забрани динара на КиМ, али сматра да Курти од ње неће одустати на дуги рок.
Милетић је оценио и да би било добро да шест милијарди евра инвестиција ЕК за раст Западног Балкана не буду условљавани на више нивоа и да се не уводе политичке мере и захтеви, већ да то буде допринос ЕУ за стабилизацију Западног Балкана.
"Имам утисак да се све више то политизује и да некако 'само што није, али сачекајте још мало'. То је принцип који по мени неће ојачати позицију ЕУ. Важно је да то буде природан след ствари у ком ће се подржати сарадња на Западном Балкану, а не тражити 'длака у јајету' како би та средства остала нераспоређена", поручио је он.