Најновије

РАТ У ТРИ ФАЗЕ: Како би изгледао напад Русије на Западну Европу

Прошле су две године откако је Русија са трупама ушла у Украјину 24. фебруара 2022. године. Блиски исток је на ивици хаоса откако је Хамас напао Израел 7. октобра 2023. године, пише Дејли мејл.

Ратна опасност се надвила над Европом као сенка, војни планери, министри одбране тврде да се опасност од глобалног сукоба повећава и да смо сада много ближи него што је то било за време Кубанске ракетне кризе у октобру 1962. године.

Овако британски Дејли мејл почиње своју причу на тему како би изгледао руски напад на Европу у време када већина чланица ЕУ и НАТО упозорава своје становништво.

Ова прича долази у тренутку када НАТО пакт почиње највеће војне маневре који ће трајати четири и по месеца са 90.000 војника, 2.000 оклопних возила како би Северноатлантска алијанса показала своју одлучност и војну моћ руском председнику Владимиру Путину.

У супротном, према плановима бивших америчких и британских генерала, Русија би напала Европу у три фазе:

Прва фаза је масивни сајбер и земаљски напад
Прва фаза рата почела би масовним сајбер нападом. Руси су то извели, закључују високи официри у уводу напада на Украјину. Виасат КОМУНИКАЦИЈСКА МРЕЖА је уклоњена. Циљ Русије би био да искористи сајбер рат да унесе хаос у редове НАТО пакта.

Такође, под нападом масовног руског сајбер напада била би кључна инфраструктура НАТО-а, првенствено напад на морске луке и поремећај логистике и ланаца снабдевања.

Неки аналитичари не искључују могућност антисателитског напада, руског напада на комерцијалне и војне сателите САД и ЕУ и америчког напада на руске војне сателите. Једна од опција је одвраћање пажње.

Док траје битка у сајбер простору и свемиру на земљи, интернетом се шири кампања дезинформација, спроводе се пропагандне акције, подстичу нереди и превирања у појединим земљама како би поједине земље доспеле у руску сферу утицаја.

Друга фаза операције - удар балистичким пројектилима
Ову операцију у сајбер простору прати оно што се зове „конвенционално-кинетичка операција“ на земљи у ваздуху и на мору.

Та операција би почела као брутални ракетни напад осмишљен да „осакати” кључне циљеве војне инфраструктуре у источној Европи и шире.

Сваки рат између Русије и НАТО-а карактерисаће масовна разарања и ескалација напада“, пише Дејли мејл.

„Русија се неће стидети употребе стотина прецизних пројектила дугог домета против цивилних циљева широм Европе“, упозорио је генерал Хоџис.

Трећа фаза напада - земља, инвазија:
Ова фаза руског напада на Европу почела би, како је предвидео генерал Хоџис, директним нападом са копна, ваздуха и мора на Северноатлантску алијансу. То би се десило само ако би Русија допунила своје исцрпљене залихе оружја уз помоћ Ирана и Кине. Хоџис сматра да ће Москва прво ударити на коридор Сувалки, који се налази између Пољске, Литваније и руске ексклаве Калињинграда.

То би, сматра Хоџес, изазвало огромне проблеме НАТО пакту, јер ако га освоје заједно са Белорусијом, то подручје ће постати платформа за покретање друге фазе операције, у којој би учествовале хиљаде руских тенкова, а сада је веома интересантан детаљ, наиме да руске тенкове контролише вештачка интелигенција?!

Претпоставља се да такви тенкови уз подршку војске нападају једну од три балтичке државе Литанија, затим Пољска и на крају Летонија и Естонија.

Војне снаге НАТО-а које се налазе на Балтику замишљене су као „одбрамбене снаге“ које ће имати задатак да обуздају први руски напад и покушају да задрже фронт до доласка главних снага НАТО пакта на Балтик. Док се напад наставља, Путин чека да види како ће алијанса одговорити на овај руски напад.

Генерал Хоџис верује да би свако оклевање да узврати ударац како би се испунио члан 5 значило неуспех и распад алијансе.

Неколико дана након почетка копнене и ваздушне операције, руска морнарица покреће Северну флоту, која би требало да преузме контролу над северним арктичким путем.

Хоџис сматра да Путинов циљ није да преузме НАТО, већ да га разбије нападом на источни бок (Балтик) и освајањем критичних места попут Арктика, јер се топљењем поларног леда услед климатских промена отварају нови поморски путеви Северни морски пут) постају све приступачнији за транспорт.

Хоџис сматра да је циљ Русије да доминира Северним морским путем, јер би сав поморски саобраћај био усмерен преко Севера, од чега би Москва имала огромну корист. Уз помоћ ракета дугог домета, Русија би контролисала све што улази или излази из северног Атлантика до Арктика и обрнуто.

Русија већ полаже право на власништво и контролу над већим делом Северног морског пута, најприступачнијег арктичког бродског пута који би могао да постане нова саобраћајница за међународну трговину.

Рута пролази дуж руске арктичке обале и стога спада у руску ексклузивну економску зону (ЕЕЗ), што земљи омогућава да преузме контролу над бродским активностима, пловидбом и експлоатацијом ресурса, у складу са чланом 234 Конвенције Уједињених нација о закону Море (УНЦЛОС).

Освајањем Арктика, руска Северна флота покреће ракетни напад на скандинавске луке, наносећи штету и поремећај западне инфраструктуре, логистике и комуникација у фази ескалације.

НАТО УПОЗОРАВА: Сукоб у Украјини постао "битка за муницију"

Вебтрибуне.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА