"Нас су, неправедно, критиковали због насиља на северу прошле године, а ЕУ је увела мере против 'Косова'. Са друге стране, Србија се усклађује са Руском Федерацијом када је реч о агресији на Украјину, а против ње нема никаквих санкција", рекао је он у интервјуу који је дао за "Политико" на маргинама прошлонедељног самита у Давосу.
Тај портал наводи да су мере против Приштине резултат све већег незадовољства Куртијем на Западу, пре свега због његовог приступа преговорима са Београдом и решавања кризе на северу КиМ.
Они подсећају са су Срби бојкотовали локалне изборе у четири општине на северу КиМ, на којима су победили кандидати албанске националности, али при изузетно ниској излазности.
"ЕУ је упутила конкретне захтеве за деескалацију 'Косову' и они су јасно и више пута саопштени косовској страни. Мере против 'Косова' се могу укинути, али 'Косово' и даље није испунило све захтеве", саопштили су из Европске уније.
"Политико" подсећа да је један од захтева формирање Заједнице српских општина, на коју се чека још од 2013. године, као и одржавање нових избора на северу покрајине.
Курти каже да је његова влада посвећена одржавању тих избора, додајући да би "то могло бити ове године – у наредних неколико месеци".
У тексту се помиње и да је десетак држава чланица ЕУ од шефа европске дипломатије Жозепа Бореља затражило да укине мере против "Косова", истовремено оптужујући Србију за учешће у инциденту у Бањској крајем септембра прошле године.
Курти је за "Политико" рекао и да "Косово" жели да постане чланица НАТО-а, иако пет чланица тог савеза не признаје независност јужне српске покрајине.
"Желимо да уђемо у НАТО, а први корак би било Партнерство за мир", рекао је Курти.
Бриселски портал наглашава и да је Приштина значајно повећала потрошњу на одбрану, како Курти тврди "као одговор на српску агресију".
Прочитајте ОВДЕ о новом хапшењу шиптарског шпијуна
Извор: РТ Балкан