Најновије

Угледни пољски научник тврди: Мачке су инвазивна ванземаљска врста и само праве штету

Академик Војчек Соларц изјавио је да је све усаглашенији научни консензус да домаће мачке имају штетан утицај на биодиверзитет.

Угледни пољски научни институт класификовао је домаће мачке као "инвазивне ванземаљске врсте", наводећи као кључни аргумент штету коју наносе птицама и другим дивљим животињама.

Неки љубитељи мачака су емотивно реаговали на поменуту одлуку, а нарочито на њеног кључног креатора - научника Војчека Соларца, преноси АП.

Овај биолог у пољској академији наука није био спреман на такво неодобравање јавности када је унео "Фелис цатус", што је научни назив за обичну кућну мачку, у националну базу података коју води Институт за заштиту природе академије.

- База података је већ имала 1.786 других врста наведених без приговора - рекао је Соларц и додао да је узбуна око инвазивне ванземаљске врсте број 1.787 можда резултат неких медијских извештаја који су створили "лажни утисак да његов институт позива на еутаназију дивљих и других мачака".

Соларц је рекао да је све усаглашенији научни консензус да домаће мачке имају штетан утицај на биодиверзитет с обзиром на број птица и сисара које лове и убијају.

- Критеријуме за уврштавање међу ванземаљске инвазивне врсте мачка испуњава 100 посто – навео је он.

Дорота Суминска, ауторка књиге под називом "Срећна мачка", указала је на друге узроке смањења биодиверзитета, апострофирајући загађену животну средину и фасаде градских зграда које могу да убијају птице у лету.

- Да ли је и човек на листи неинвазивних страних врста - рекла је Суминска, наводећи да је мачкама неправедно приписана превелика кривица.

Соларц је то негирао тврдећи да мачке убију око 140 милиона птица у Пољској сваке године.

Институт пољске академије покушао је да разјасни свој став, нагласивши да се "противи било каквој окрутности према животињама" и да све што препоручује власницима мачака јесте да ограниче време које њихови љубимци проводе на отвореном током сезоне размножавања птица.

Добро се добрим враћа: Утицај добрих дела на људско тело

Извор: К1инфо

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА