Угледни пољски научни институт класификовао је домаће мачке као "инвазивне ванземаљске врсте", наводећи као кључни аргумент штету коју наносе птицама и другим дивљим животињама.
Неки љубитељи мачака су емотивно реаговали на поменуту одлуку, а нарочито на њеног кључног креатора - научника Војчека Соларца, преноси АП.
Овај биолог у пољској академији наука није био спреман на такво неодобравање јавности када је унео "Фелис цатус", што је научни назив за обичну кућну мачку, у националну базу података коју води Институт за заштиту природе академије.
- База података је већ имала 1.786 других врста наведених без приговора - рекао је Соларц и додао да је узбуна око инвазивне ванземаљске врсте број 1.787 можда резултат неких медијских извештаја који су створили "лажни утисак да његов институт позива на еутаназију дивљих и других мачака".
Соларц је рекао да је све усаглашенији научни консензус да домаће мачке имају штетан утицај на биодиверзитет с обзиром на број птица и сисара које лове и убијају.
- Критеријуме за уврштавање међу ванземаљске инвазивне врсте мачка испуњава 100 посто – навео је он.
Дорота Суминска, ауторка књиге под називом "Срећна мачка", указала је на друге узроке смањења биодиверзитета, апострофирајући загађену животну средину и фасаде градских зграда које могу да убијају птице у лету.
- Да ли је и човек на листи неинвазивних страних врста - рекла је Суминска, наводећи да је мачкама неправедно приписана превелика кривица.
Соларц је то негирао тврдећи да мачке убију око 140 милиона птица у Пољској сваке године.
Институт пољске академије покушао је да разјасни свој став, нагласивши да се "противи било каквој окрутности према животињама" и да све што препоручује власницима мачака јесте да ограниче време које њихови љубимци проводе на отвореном током сезоне размножавања птица.
Добро се добрим враћа: Утицај добрих дела на људско тело
Извор: К1инфо