„Документ, према речима америчких званичника који су у току са тим плановима, састављен је узимајући у обзир четири фазе: борбу, изградњу, обнову и реформе“, наводи се у материјалу.
Претпоставља се да ће Вашингтон гарантовати подршку краткорочним војним операцијама, као и да ће у будућности увећати украјинске оружане снаге како би могле да се супротставе руској војсци.
У документу ће се налазити конкретна обећања и програми заштите, обнове и ширења индустријске и извозне базе Украјине, као и помоћ држави у спровођењу политичких реформи неопходних за потпуну интеграцију у западне институције.
Фаза „изградње“ стратегије ће се усредсредити на обавезе за формирање будућих снага за безбедност Украјине на копну, мору и у ваздуху. Осим тога, план укључује и додатна средства противваздухопловне одбране како би се створили заштитни „балони“ око украјинских градова изван Кијева и Одесе.
Америчка администрација планира да на пролеће објави пројекат гаранција безбедности на десет година, уз услов да Конгрес одобри захтев америчког председника Џозефа Бајдена о додатним финансијским средствима у износу од 61 милијарде долара за Украјину, пише амерички лист.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков је у јулу прошле године изјавио да је давање било каквих гаранција безбедности Украјини погрешно и веома опасно. Према његовим речима, то има веома негативне последице. Он је на тај начин коментарисао планове лидера земаља „Велике седморке“(Г7) да објаве дугорочне обавезе за осигурање безбедности Украјине током НАТО самита у Виљнусу.
БИВШИ БУГАРСКИ МИНИСТАР О СВЕТСКОМ СУКОБУ: Може да се деси само у...
Извор: Спутникпортал.рс