За Куртија, примена ове Уредбе представља поштовање закона.
Управо је то рекао на састанку амбасадорима Квинте, чије су земље раније изразиле забринутост начином и кратким роком за почетак примене који предвиђа уредба.
Курти је, како је саопштила косовска влада, указао на „важност поштовања уставности и законитости у земљи од свих и истовремено поштовања независних власти, у овом случају Централне банке”.
„Међу главним питањима расправе било је и оно о Уредби Централне банке, која се очекује да ступи на снагу 1. фебруара, са посебним нагласком на њен члан 35, који прописује да је једина валута дозвољена за платни промет готовина и платног система у Републици Косово, евро је једина валута према члану 11. Устава Републике Косово и Закона о Централној банци Републике Косово“, наводи се у саопштењу.
Готово у исто време стижу вести о наводима Бесника Бишљимија, који је за Глас Америке на албанском рекао да је Централна банка једино тело које спроводи монетарну политику на Косову и да сваки притисак на одлуке ове банке представља мешање у независност институције.
Подсетимо, крајем године Централна банка Косова донела је Уредбу са низом правила која се односе на регулисање права пословања са валутама на Косову. Ова уредба, која предвиђа да је једина дозвољена валута на Косову евро, требало би да ступи на снагу 1. фебруара.
Иако се то не помиње у тексту саме Уредбе, тумачи се да српски динар од почетка следећег месеца неће моћи да се користи за плаћање, односно да ће они који га користе биће третирани као прекршиоци закон.
Само дан пре него што су медији објавили нову регулативу Централне банке, председник Србије Александар Вучић најавио је да Приштина „размишља о укидању платног промета са централном Србијом”, али и да наводно „упада у поштанске штедионице”.
Било је негативних реакција из Београда, али и међународне заједнице, пре свега због начина и кратког рока предвиђеног за примену уредбе.
Амбасада САД у Приштини позвала је владу Косова да преиспита одлуку, "консултује се са погођеним заједницама, одговори на забринутости које је изразила међународна заједница и обезбеди довољно времена за спровођење одлука, како би се ублажио утицај Уредбе".
Шеф Канцеларије Европске уније на Косову Томаш Суњог такође је изразио забринутост због кратког периода за прилагођавање пре примене Уредбе ЦБК о платном промету, истичући да ће то посебно утицати на грађане у већински српским срединама.
О овој теми говорио је гувернер Централне банке Косова Ахмет Исмаиљи.
Он је пре два дана за РТК2 потврдио да Уредба потврђује да је евро једина званична валута за све банкарске трансакције на Косову, али и рекао да „нико не може да забрани давање или плаћање из Србије, ако су у еврима”.
Он је нагласио да се овом уредбом ограничава коришћење готовине од "нелегалних финансијских институција које немају лиценцу Централне банке".
Због тога је Исмаиљи рекао да се решење може наћи у лиценцирању једне српске финансијске институције на Косову од стране ЦБК, која би радила са динаром, али и "признала" да је евро званична валута.
Прочитајте ОВДЕ о новом наоружавању Хрвата од стране САД-а
Извор: КосСев