Емисија је почела подсећањем на скандалозно-монструозну изјаву председника Александра Вучића када је изговорио: „Ми немамо право да уништавамо животе већег броја људи него што је то било предвиђено првобитним плановима.“
Она је упитала шта значи изјава премијерке Ане Брнабић да је Рио Тинто власник неке земље у Јадру и да има нека права.
- Они су власници мање од 200 хектара (око 2 квадратна километра, прим. аут.), а њихов просторни односи се на 294 квадратна километра. И то је земља чија је намена и даље пољопривредна и шумска, а не грађевинска, и то што је њихова земља, то значи да могу ту да гаје кукуруз и друге културе. А овај што је сматрао да је потребно да се жртвује било чији живот зарад страног профита и плаши нас некаквим тужбама, а то је урадила и министарка енергетике Дубравка Ђедовић, треба да зна да је Влада 20. јануара 2022. године укинула тај просторни план и сву пратећу документацију – изнела је Алимпићева.
Она се пожалила да се њен глас никада није могао чути на националној фреквенцији, а те фреквенције су биле отворене за представнике Рио Тинта, односно његове ћерке фирме „Рио Сава“, као и за представнике власти који су заговарали пројекат литијума.
- Представници компаније, Министарства енергетике, Ана Брнабић, Александар Вучић, они су сви имали далеко већи приступ медијима са националном фреквенцијом, него ми. Кад сте мене видели на РТС-у? Па никад. Никад ме нису звали. Када сте ме видели на неком другом медију са националном фреквенцијом? Никад. Видели смо представнике Рио Тинта. И новине попут политике су објављивале њихове ставове и интервјуе, а нама нису дали прилику ниједном да демантујемо – истакла је.
Она је изнела какав све биљни и животињски свет буја на подручју Јадра и Рађевине, изнела је како тона ораха кошта више од тоне литијума, али и опасности које прете да се затрују све реке од Јадра до Дунава, па све до ушћа у Црно Море.
Указала је и која компанија стоји иза и Рио Тинта и кинеског Зиђина, који копа наше злато и добија га бесплатно. Међутим, према њеним речима, литијум чија цена на тржишту драстично пада услед лошег квалитета литијумских батерија, није прави циљ, већ се у „закршћеним горама“ Јадра крије једна друга стратешка руда коју би страни копачи желели да добију.
О чему се ради, сазнајте у емисији на каналу Прави одговор.
Извор: Правда