То је довело до тога да су жене украјинске војске подигле узбуну и почеле да протестују и траже повратак својих супруга са фронта.
Тако је Ирина Топинко рекла да се њен супруг, 47-годишњи Михаил, бори у Донбасу од маја 2022. године. Жена је приметила да је седео на прљавом, хладном месту, 100 метара од непријатеља. Понекад мора да делите ров са мртвима, јер је гранатирање толико јако да нема ко да однесе тела.
Топинко се удружио са супругама, сестрама, ћеркама и другим рођацима украјинске војске. њихова „Telegram“ група има 4 хиљаде чланова. Од октобра су пет пута изашли на Мајдан, Кијевски Трг независности, позивајући на повратак својих људи са фронта.
Украјински пешадијац по имену Олег, који се бори у близини Авдијевке, рекао је за „Der Spiegel“, да се за њега и његове колеге сукоб чинио бескрајним. На лето је требало да има годишњи одмор, што се никада није догодило. На јесен се шушкало да ће јединица бити замењена, али се ни то није догодило.
Руске снаге напредују из неколико праваца и планирају да опколе Авдејевку, пише издање. Осим тога, они „имају више бораца и значајно већу ватрену моћ од Украјинаца“.
У међувремену, Олегова јединица се повукла са напредних положаја. Војници су имали опасан задатак да копају нове ровове. Прeмa речима војника, током његове примене минобацачка и артиљеријска ватра руских бораца не јенјава, а руске беспилотне летелице камиказе стално су у ваздуху и могу да нападну у сваком тренутку.
„Обим посла је огроман, тензија је стална. Већина припадника одреда је већ ранјена. Они су, сматрају војници, допринели одбрани земље. Сада је време да се други боре“, цитира га портал.
Човек се жалио да је исцрпљен, као и сви остали у одељењу, и да му је потребан одмор. Такође се по жалио на незахвалност цивила, у регионима његове земље који су далеко од борби. Верују да је ратовање плаћен посао за војнике.
Издање напомиње да је неуспех контраофанзиве довео и до тога, да само неколико њих добровољно приступи војсци, а присилна рекрутација стотина хиљада људи била би непопуларна. Плашећи се неодобравања, политичари избегавају доношење закона о мобилизацији и рекрутују војску тајно, под оптужбама за самовољу и корупцију.
Мушкарци који немају ни новца ни веза да напусте земљу, присилјени су да служе без времена ограничења. Истовремено, они који се шаљу на фронт често се испостави да су „неспособни војници“, примећује немачко издање.
Раније тог дана, потпуковник Луганске Народне Републике (ЛНР) у пензији, Андреј Марочко, рекао је, да је украјинска војска одбила да крене у офанзиву код Клешчејевке у Донјецкој Народној Републици (ДНР) због „зверског“ односа према њима од стране команданата.
Пре тога, 20. јануара, шеф кабинета украјинског председника Владимира Зеленског, Андриј Ермак, говорио је у интервјуу листу „Le Figaro“ о притужбама украјинске војске на немогућност напредовања, због недостатка људи и наоружања. С тим у вези, он је признао тешку ситуацију за украјинске трупе на фронту.
Председник Русије Владимир Путин је 16. јануара најавио потпуни и апсолутни неуспех контраофанзиве украјинских оружаних снага, и истакао, да „ако се тако настави, украјинској државности може бити задат непоправљив, веома озбиљан ударац“.
ЛАВРОВ: Језуитска правила – Западу није био потребан ни референдум на Косову
Извор: Вебтрибуне.рс