Најновије

Скупштина Србије није прихватила предлог забране рударења литијума и бора

За је било 84 посланика, против 128, а двоје није гласало.

Посланици Скупштине Србије гласали су, након четвородневне расправе, већином против предлога опозиције за измену Закона о рударству и геолошким истраживањима којима је тражена забрана истраживања и експлоатације бора и литијума.

За је било 84 посланика, против 128, уздржаних није било, а двоје није гласало.

Седница је почела у понедељак, а расправу о изменама закона којима се тражи забрана ископавања литијума иницирало је 86 опозиционих посланика.

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић је закључујући расправу рекла да се САНУ као институција није изјаснила у вези литијума, већ да су појединци изнели своја мишљења, без увида у студије о утицају на животну средину.

"Не постоји документ САНУ, већ мишљење организационог одбора скупа, али то није став САНУ. Организациони одбор су чинили (Ратко) Ристић, (Драгана) Ђорђевић, они су и цитирани у предлогу закона и знамо колико је грешака у њему", рекла је она.

Сумирајући расправу и обраћајући се грађанима, она је навела да ова измена закона није у складу са Уставом и начелнима Закона о рударству, није у складу ни са стратешким, ни са економским интересима Србије, па је предлог владе се измене не прихвате.

"Изменама закона предлажете да се укине могућност да се сазна и чиме располажемо. Рудна богатства су у власништву Србије. Због чега би се одрицали тих истраживања? Увођење забране на истраживање и експлоатацију довело би до негативних последица и по економију и по геополитичко позиционирање земље. Били бисмо прва земља која забрањује истраживање и експлоатацију", рекла је Ђедовић Хандановић.

Министарка је истакла да је фокус у расправи био на сумпорној киселини, управљању отпадом и слично, додајући да о томе треба да говоре стручњаци.

"Ја сам зато цитирала стручњаке, а не политичаре, јер је на њима да дају мишљење", рекла је она и истакла да пројекат Јадар неће утицати на водоснабдевање, те да су у образложењу закона биле информације које нису тачне.

Рекла је и да је много нетачних информација везано за пословање компаније Рио Тинто изречено на седници.

Посланици опозиције су на крају расправе устали и подигли папире са натписом - "Нећете копати".

Посланик Еколошког устанка Александар Јовановић Ћута је један папир са тим натписом однео до председнице скупштине Ане Брнабић која је узела папир, згужвала га и бацила.

После три дана расправе у пленуму и власт и опозиција су остали на истим позицијама.

Опозиција, која је предложила измене закона, оцењује да ће експлоатацију литијума, чију забрану траже, нанети еколошку штету и да неће бити превелике економске користи.

Министарка енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић је током расправе одбацила наводе предлагача измена Закона о рударству и геолошким истраживањима Данијеле Несторовић да реализацијом пројекта Јадар постоји опасност од повећане радијације и поручила опозицији да прекину да шире страх и панику и обмањују грађане.

Поновила је и да уколико студије о процени утицаја за животну средину покажу да је безбедно да се експлоатише литијум, да ће се то урадити по "српским законима и европским стандардима".

Министарка је позвала скупштину да игнорише политичке захтеве, оцењујући да се у предложеном закону налазе бројне неистине.

Брнабић: Предлог опозиције иде на руку "Рио Тинту"

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да измене Закона о рударству и геолошким истраживањима које је предложила опозиција иду на руку "Рио Тинту", јер још није донета студија о процени за заштиту животне средине и та компанија би на међународној арбитражи могла од Србије да тражи милијарде, а остала би и власник земље коју је сама купила.

"Ако причамо о једном пројекту, па није потребно због једног пројекта мењати читав један закон и забранити све истражне радове за литијум и бор. Са овим што тражи опозиција, они фактички лобирају за 'Рио Тинто', јер то што траже иде на руку само Рио Тинту. И то људи то морају да знају", истакла је Брнабићева.

Како је рекла гостујући на Пинку, ако бисмо истерали "Рио Тинто" без студије о процени утицаја на животну средину, која показује да тај пројекат евентуално има негативне последице по животну средину, небо је граница шта би "Рио Тинто" могао да добије од Србије на међународној арбитражи.

"Због чега? Па зато што су пре 20 година, исти ти за које ја данас основано сумњам да и даље лобирају за 'Рио Тинто' дали су им сва та истражна права. Исти ти су променили закон како би само 'Рио Тинто' имао право да аплицира за право на експлоатацију, убацили их 2012. у националну стратегију о државном коришћењу природних ресурса и добара. И данас кажу - избацити их. Али, ако сте сигурни у ваше аргументе и све је тако као што ви причате, зашто онда не дате да се заврши студија о процени утицаја на животну средину", рекла је Брнабићева.

Извор: Рт.рс


 

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА