Најновије

ЛОНДОН СИКЋЕ: Уместо Комонвелта, изабрали БРИКС - крај британске империје!?

Британски краљ Чарлс Трећи и премијер Кир Стармер путују за Самоу, малу острвску државу у Јужном Пацифику, на самит Комонвелта да разговарају о климатским променама и економском расту.
Лондон

Лондон

Међутим, за њиховим столом неће седети индијски премијер Нарендра Моди и председник Јужне Африке Сирил Рамафоса, шефови две, уз Уједињено Краљевство, најмоћније државе Комонвелта. Они седе за столом са Владимиром Путином на самиту БРИКС-а у Русији и разговарају о прерасподели глобалне моћи у свету.

Чак и летимичан поглед на листу гостију који долазе на самит Комонвелта јасно показује да је моћ британске круне далеко од онога што је некад била.

Шри Ланка, која се ове недеље пријавила за придруживање БРИКС-у, не шаље ни свог премијера ни министра спољних послова на Самоу.

Чак ни Канада, блиски савезник Уједињеног Краљевства и са којим размењује обавештајних података „Пет очију“, неће послати свог премијера или министра спољних послова на самит у Јужном Пацифику. Канадску делегацију предводиће - високи комесар Отаве у Великој Британији.

Чак је и британски премијер променио руту путовања, одустао је о планова да се заустави у Аустралији јер су се његови сарадници плашили да ће се задржати предуго у иностранству уочи кључног владиног пакета потрошње који ће бити представљен у Лондону следеће недеље.

Обраћајући се новинарима после 28-сатног лета за Самоу премијер Стармер изгледао је добро расположен. Путовање од 9.400 миља у оба смера далеко је његово најдуже откако је преузео премијерску дужност у јулу, пише „Политико“.

Краљ Чарлс званично шеф Комонвелта, остаје краљ 14 нација као и поданицима у Великој Британији.

Али и овде се круни тврда и мека моћ Британије: Барбадос је постао република 2021. године а Јамајка планира да следи овај пример следеће године.

Дебата о круни покренута је и у Аустралији када је сенаторка изнервирала краља Чарлса вичући више пута: „Није мој краљ! Дај оно што си украо од нас - наше кости, наше лобање, наше бебе, наш народ“.

Аустралија је одложила гласање о овом питању раније ове године, упркос многим захтевима током краљеве посете и републиканаца који Чарлсово путовање „брендирали као опроштајну турнеју“.

Недавна анкета „Њузкорпа“ показала је да је само 33 одсто Аустралијанаца жели да живи у републици.

Устав Аустралије захтева двоструку већину на националном и државном нивоу на референдуму да би се активирале промене.

Сам Комонвелт, формиран пре 75 година, не показује знаке распада. И даље остаје, додуше у теорији, уски клуб за умрежавање малих држава који се редовно састају са Британијом, Канадом, Аустралијом, Новим Зеландом и Индијом.

Међутим, ове године мање чланице Комонвелта захтевају више од добре воље од својих домаћина. Више карипских земаља искористило је самит да позове Британију да плати репарације за наслеђе ропства.

Прочитајте ОВДЕ о Србији и турским дроновима...

Извор: Политика

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА