Најновије

Проблеми са логиком, или Како је Русија затворила бензинску пумпу

У Казању је завршен састанак земаља-чланица БРИКС-а. Неки од резултата. 

Пише: Петар Давидов

„Ништа озбиљно“, „Позоришна представа“, „Сусрет диктатора“ и слични наслови у западним медијима – тако су „драги пријатељи и партнери“ са Запада покушали да означе недавно одржани састанак држава-чланица БРИКС-а у Казању. Истина, обавезно уз додатак: „Морамо ово схватити озбиљно!“ Тако да нисам разумео: „ништа озбиљно“ или „озбиљно“? Логика, вероватно, крши основне принципе либерализма и демократије, као и права и могућности изражавања свог мишљења. Уосталом, животињска, дивљачка русофобија значајно утиче и на когнитивне способности, тако да ме недостатак логике на Западу више не изненађује. Пре ће бити да ме изненађује та повећана пажња коју БРИКС привлачи код већег дела света. Одавно је, по мом мишљењу, време да се призна: о изолацији Русије одавно не може бити говора, доста је о томе! Русија није изолована – то је чињеница, датост, хајде да радимо.

И озбиљан рад се и одвија, интересовање за БРИКС је огромно. То потврђује учешће руководилаца 36 земаља које имају (већ данас) снажнији економски, демографски, културни (што и није тешко, гледајући на садашњи ЛГБТ-запад) потенцијал од земаља „велике седморке“. Војни потенцијал, судећи по свему, није само упоредив са западним, већ му је у најмању руку једнак. Већ данас се економско удружење може сматрати успешном алтернативом G7. Земље БРИКС заједно имају већу економску тежину и утицај него чланице „Велике седморке“.

У будућности БРИКС може покренути потпуни процес реконструкције целог глобалног економског система, замењујући све данашње западне финансијске институције. О томе се директно говори у Казањској декларацији која је на скупу усвојена. У њој постоји и тачка о реформи Бретонвудских институција (Бретонвудски систем – економски систем који је након Другог светског рата успоставио амерички долар као светску резервну валуту). Чланице БРИКС-а договориле су се да заједно развијају светску економију и размењују технологије. Лично ја бих додао: много ми је згодније да на Врачару директно заменим рубље за динаре, него да прво купујем доларе или евре, а тек затим, уз плаћање пореза, добијем српски новац – зашто би ми требале ове додатне компликације и додатни трошкови? Исто мислим да важи и за озбиљније и обимније економске односе земаља-чланица БРИКС-а и кандидата за чланство у овој заједници.

Зашто је БРИКС успешан? Вероватно због одбијања диктата само једне земље и због тежње ка равноправности свих његових чланица. Реците, да ли овако нешто могуће у случају „Велике седморке“? Да ли би се САД одрекле диктата pax Americana? Добровољно – не. Али пре или касније, све диктатуре се завршавају – појава и успех БРИКС-а су доказ за то. А ово удружење није настало зато што се већина људи у свету руководи мржњом према Западу, већ зато што је тој истој већини доста диктатуре Запада – у култури, економији, и где год да погледате.

Игнорисање тектонских промена у свету, којима смо сведоци, у најмању руку је, чини ми се, непрофесионално. Флоријан Филипо, лидер француске партије „Патриоте“, изјавио је: „Западни план изолације Русије потпуно је пропао“ и позвао је на суочавање са истином: Париз би требало да иступи из НАТО-а и ЕУ како би повратио некадашњу независност од структура потчињених и подређених  САД. Треба ли говорити о реакцијама разумних политичара и економиста у Немачкој (а и такви постоје), који позивају на то исто, схватајући да је њихова земља у буквалном смислу окупирана, и то не од „злих Руса“, који су само окренули леђа и отишли, омогућивши Немачкој да се уједини? Добро је да су Руси пљунули и отишли – а СР Немачка се до дан-данас куса последице.

Учешће у БРИКС-у за Русију, према речима Путина, представља једну од добрих могућности за јачање правог суверенитета земље, без којег Русија не може да постоји. Без суверенитета Русија је та иста „велика бензинска пумпа“, у коју су „драги западни пријатељи“ и желели да је претворе. „Русија у том својству не може само да се развија, већ и да опстане. И излазак Русије из тог стања, јачање суверенитета и независности у економији, финансијама, војном сектору значи повећање наше безбедности и стварање услова за њен сигуран развој у будућности, као самосталне државе“, рекао је Владимир Путин. Мислим да ће самостална, снажна, богата Русија бити корисна и за Србију.

Извор: Правда

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.
[Translate to English:] [Translate to English:]

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА