“Сагласни смо са Европском унијом да предлог закона којим се тврди да Србија има правну надлежност на Косову крши обавезе које проистичу из дијалога”, објавио је Милер на мрежи Икс.
Он је додао да Београд и Приштина треба да примене споразум из 2023, укључујући оснивање Заједнице општина са српском већином, као и решења из дијалога која се односе на све грађане, укључујући и Србе на КиМ.
Претходно је у среду портпаролка ЕУ Набила Масрали оценила да је Србија усвајањем предлога закона о судској надлежности на АП КиМ и проглашењу КиМ за подручје посебне социјалне заштите прекршила своје обавезе из дијалога са Приштином.
Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је у среду да не види шта је у предлозима закона о АП КиМ које је усвојила Влада у супротности са дијалогом или споразумима постигнутим у разговорима Београда и Приштине уз учешће ЕУ.
Он је поставио питање да ли је кршење споразума забрана динара на АП КиМ, забрана Поште, Поштанске штадионице, као и чињеница да је човек који је пуцао на српске дечаке за Бадњи дан слободан и брани се са слободе, а припадник је тзв. косовских снага безбедности.
Вучевић је истакао да постоји други проблем, а то је да више од 11 година нема имплементације Бриселског споразума и то у делу који је кључна обавеза за Приштину, а то је формирање ЗСО.
Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић такође је изјавио да закони које доноси Србија као вид подршке српском народу у АП КиМ немају никакве везе са обавезама из дијалога, већ су директна последица и реакција на угњетавање српског народа од стране режима у Приштини.
Влада Србије усвојила је 28. октобра Предлог закона о проглашењу АП КиМ за подручје посебне социјалне заштите и Предлог закона о организацији и надлежности правосудних органа у процесуирању кривичних дела извршених на територији АП КиМ.
Погледајте ОВДЕ како Бајден уједа бебе на журци поводом Ноћи вештица
Извор: Спутњик