Ради се о такозваним минималним захтевима које су изнели амерички генерал Кристофер Каволи и француски адмирал Пјер Вандије.
"Ако се 2021. године сматрало да је довољно имати 82 борбено спремне бригаде, онда би у будућности њихов број требало повећати на 131. То значи стварање додатних 49 великих формација, које у Бундесверу броје око 5.000 војника", преноси немачки лист.
Напомиње се да је за управљање и подршку овим трупама потребно повећати број борбених корпуса са шест на петнаест, а штабова дивизије са 24 на 38.
Осим тога, Алијанса планира да повећа број јединица ПВО пет пута – са 293 на 1.467.
Потреба за јачањем војне моћи НАТО-а објашњава се претњом која наводно претњом која долази од Русије.
У последње време на Западу се све више јављају идеје о директном оружаном сукобу између алијансе и Русије. Кремљ је напоменуо да Москва никоме не прети, али да неће игнорисати акције које су потенцијално опасне по њене интересе.
Русија, пак, примећује незапамћену активност НАТО-а дуж својих западних граница јер Алијанса проширује иницијативе и назива то "обуздавањем руске агресије".
Москва је више пута изражавала забринутост због гомилања НАТО снага у Европи. Руско Министарство спољних послова је саопштило да Русија остаје отворена за дијалог са НАТО-ом, али на равноправној основи, док Запад мора да напусти курс милитаризације континента.
Прочитајте ОВДЕ о борбама у најкрвавијој зони украјинског фронта
Извор: РТ Балкан