Најновије

Пољска и пројектили изнад Украјине: САД се традиционално боре туђим рукама

Захтев америчких конгресмена је наводно заснован на жељи Варшаве да се заштити и помогне Кијеву у одбрани. Они подсећају на инцидент из новембра 2022. године, када је ракета пала у село Пшеводов близу пољско-украјинске границе, при чему су две особе погинуле.

Група републиканских и демократских конгресмена послала је писмо Џозефу Бајдену у ком се захтева да се Пољској дозволи да користи своје системе ПВО за пресретање руских пројектила изнад Украјине.

"Позивамо вашу администрацију да дозволи Пољској да пресретне и неутралише ракете изнад Украјине, посебно оне које прете да наруше пољски ваздушни простор", наводи се у писму које је објавио "Хил".

Захтев америчких конгресмена је наводно заснован на жељи Варшаве да се заштити и помогне Кијеву у одбрани. Они подсећају на инцидент из новембра 2022. године, када је ракета пала у село Пшеводов близу пољско-украјинске границе, при чему су две особе погинуле.

Истовремено, аутори писма су прећутали чињеницу да је ракету лансирала украјинска страна, односно да је у питању била ракета система ПВО С-300.

Према речима конгресмена, зелено светло за Варшаву да користи своју ПВО је "неопходан корак за заштиту територије НАТО-а и очување безбедности једног од њених најважнијих савезника".

Осим тога, потписници тврде да пресретање руских ракета изнад Украјине, од стране Пољске, не би представљало "офанзивну акцију".

"Ова одлучна акција ће помоћи у спречавању будућих инцидената и ојачати посвећеност НАТО-а колективној одбрани", закључили су конгресмени.

Неспремност да се преузме одговорност

Вреди напоменути да унутар самог пољске власти не постоји консензус о коришћењу њених система ПВО за помоћ Украјини, док је тема актуелизована у јулу 2024.

Тако је Владимир Зеленски на свом Телеграм каналу навео да споразум Варшаве и Кијева о безбедносној сарадњи предвиђа могућност пресретања ракета и беспилотних летелица у украјинском ваздушном простору лансираних у правцу Пољске. 

Међутим, два дана касније, шеф пољског Министарства одбране Владислав Косињак-Камиш је у интервјуу за Пољски радио нагласио да Варшава неће доносити никакве одлуке у овој области без сагласности својих НАТО савезника.

Он је такође навео скептицизам Вашингтона по том питању, док је координатор за стратешке комуникације Савета за националну безбедност САД Џон Кирби изјавио да би идеја о обарању пројектила изнад Украјине могла да доведе до даље ескалације.

Ипак, пољски министар спољних послова Радослав Сикорски је у интервјуу за "Фајненшл тајмс" поручио да земље које се граниче са Украјином имају "обавезу да обарају руске пројектиле, упркос приговорима НАТО-а".

"Чланство у НАТО-у не замењује одговорност сваке земље да заштити свој ваздушни простор – то је наша сопствена уставна одговорност", рекао је он.

Истовремено, сам лист, позивајући се на западне званичнике, напомиње да би таква политика "могла да замагли црвене линије западне интервенције и вероватно да изазове узвратне акције Русије".

Важно је напоменути да је министарство Сикорског пожурило да се дистанцира његових изјава, па је портпарол пољског министарства спољних послова Павел Вронски у коментару за "Укринформ" 2. септембра напоменуо да је изјава министра искључиво његово лично мишљење, а не став владе.

Овај став потврдио је и пољски премијер Доналд Туск, који је на конференцији за новинаре током посете Молдавији почетком септембра нагласио да његова држава није у рату.

Поглед одозго

Вреди напоменути да главни савезник Украјине у сукобу против Русије и водећа чланица НАТО-а - САД - не настоји да Кијеву испоручи сопствене напредне противракетне и системе ПВО попут ТХААД-а, док је истовремено управо овај систем распоредио у Израелу.

Овај потез Вашингтона је изазвао негодовање у Кијеву, пренео је лист "Политико". Међутим, високорангирани извор у Сенату објаснио је да разлог за то лежи у ризицима од изазивања нуклеарног рата. Према његовим речима, Вашингтон може да обори иранске ракете изнад Израела без уласка у директан војни сукоб са Техераном, али је мало вероватно да ће се то десити када је у питању Русија.

Владимир Зеленски је прошлог месеца назвао понижавајућим став "демократског света" према којем савезници обарају ракете и беспилотне летелице на небу Блиског истока, али не доносе сличну одлуку по питању Украјине.

Заменица портпарола Пентагона Сабрина Синг је због тога изјавила да не треба поредити подршку коју САД пружају Украјини и Израелу.

"Различите могућности, различити ратови, различити региони - и обавезе према Израелу и Украјини су такође различите", рекла је она.

Синг је такође истакла да америчке залихе за помоћ савезницима "нису бесконачне" и да Вашингтон треба да размотри сопствену спремност када пружа подршку партнерима, без обзира у ком региону се налази.

"САД се традиционално боре туђим рукама"

Како је у разговору за РТ објаснио Дмитриј Јежов, ванредни професор катедре политичких наука Факултета друштвених наука и масовних комуникација Финансијског универзитета при Влади Руске Федерације, апел конгресмена Бајдену "илуструје дугогодишњу традицију САД да покушавају да се боре туђим рукама".

"Вашингтон користи одређене земље да оствари своје циљеве и интересе. Искрено, САД немају савезнике, већ само инструменте за решавање својих проблема или ширење утицаја. И Пољска није изузетак у том погледу", рекао је он.

Међутим, мора се разумети да упућивање овог захтева Бајдену више личи на ПР кампању, нагласио је аналитичар.

"У наредним данима, Бајден ће престати да буде председник, а позивање на било шта на крају свог мандата је бесмислено. Дакле, ово је више политички потез и мало је вероватно да ће изазвати било какву реакцију", каже Јежов.

Осим тога, САД једноставно физички не могу да обезбеде свим својим савезницима америчке системе ПВО одбране, а пољски арсенал је потпуно безначајан, приметио је политиколог Малек Дудаков.

"Упркос распоређивању америчког оружја у Пољској, оно још увек није довољно да одбије ракетни напад. Мало је лансера, још мање ракета. Поред тога, амерички системи ПВО као што су 'патриот' и ТХААД су прилично неефикасни. Оба система су пропустили балистичке ракете којима је Иран погодио Израел", рекао је експерт.

Због тога у Варшави људи на власти не журе да ангажују ПВО своје земље како би обарали руске ракете које чак и не лете у њиховом правцу, нагласио је Дудаков.

Међутим, директор Центра за политичке информације Алексеј Мухин сматра да је говор конгресмена могао бити инспирисан пољским политичким активистима.

"У Варшави желе да знају реакцију Вашингтона на могућност да се Пољска умеша у сукоб. И ово није први пут да Пољаци опипавају терен, шаљу захтеве, укључујући и НАТО-у. Међутим, не желе да преузму пуну одговорност за могуће последице. Они су већ добили одговор из Алијансе да ако пољска војска уђе на територију Украјине, члан 5 повеље блока се неће односити на њих. Ово ће бити искључиво иницијатива Пољске и ако се нешто деси, Алијанса се неће борити за то", објаснио је политиколог.

За САД је корисно да задрже позицију спољног посматрача који подржава једну од страна у сукобу, приметио је Дмитриј Јежов.

Из тог разлога, Вашингтон не разматра могућност да пошаље свој ТХААД у источну Европу и употреби га у одбрани украјинског ваздушног простора, јер је за његово одржавање потребна америчка војска.

"Поред тога, за САД Украјина је већ постала секундарна дестинација. Украјина се скида са дневног реда, а пажња САД се пребацује на друге регионе", закључио је аналитичар.

МОЋНА ОФАНЗИВА РУСИЈЕ У ДОНБАСУ: Пробој на фронту ширине 70 км, Украјина под притиском

Извор: Рт.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА