Најновије

ХЛАДАН ТУШ ЗА ЗАПАД: Шта "крије" Споразум о стратешком партнерству Москве и Пјонгјанга

Овај документ постао је фактор одвраћања који ће на вероватно дужи период смањити ескалацију коју распламсавају САД, наводе руски аналитичари.

Ратификацијом Споразума о свеобухватном стратешком партнерству Русија и Северна Кореја јачају источно крило и шаљу сигнал САД и западним земљама. Москва и Пјонгјанг неће дозволити трећим државама да користе њихову територију у циљу нарушавања суверенитета, безбедности и територијалног интегритета, оцењују за РТ Балкан руски војни стручњаци.

Одбрана међународне правде од хегемонистичких тежњи

Указом председника Северне Кореје ратификован је Споразум о свеобухватном стратешком партнерству ове земље и Русије, који је потписан у Пјонгјангу 19. јуна 2024. године.

Овај Споразум задовољава фундаменталне интересе народа две земље и доприноси миру, регионалној и глобалној безбедности и стабилности, наводи се у тексту документа.

Обе земље су потврдиле "жељу да се одбрани међународна правда од хегемонистичких тежњи и покушаја наметања униполарног светског поретка, да се успостави мултиполарни међународни систем заснован на сарадњи држава, међусобном поштовању интереса, заједничком решавању међународних проблема и супротсављању свим изазовима који угрожавају постојање човечанства".

Поред тога, договорена је и сарадња у областима прехрамбене и енергетске безбедности, информационих и комуникационих технологија и здравства. Прошириће се и сарадња у трговинској, економској, инвестиционој и научно-техничкој области.

У документу је и одредба према којој ове земље сарађују на пружању правне помоћи у грађанским и кривичним предметима, екстрадицији и трансферу лица осуђених на затворску казну. Државе такође преузимају обавезу сарадње у борби против међународног тероризма и других претњи.

Пружање војне помоћи свим расположивим средствима

У складу са документом, Русија и Северна Кореја ће такође водити рачуна о законодавству својих држава и њиховим међународним обавезама. Поштоваће државни суверенитет, територијални интегритет и неће се мешати у унутрашња питања.

Четврти члан споразума предвиђа да ако један од учесника буде подвргнут оружаном нападу друге државе или више држава и нађе се у ратном стању, онда ће други учесник одмах пружити војну и другу помоћ свим расположивим средствима. Ово је предвиђено чланом 51 Повеље УН и законодавством Русије и Северне Кореје.

Осим тога, према члану осам, обе стране стварају механизме за заједничко деловање у циљу јачања одбрамбених способности у интересу спречавања рата, као и обезбеђивања регионалног и међународног мира и безбедности.

Јачање источног крила

Ратификацијом овог споразума, како каже за РТ Балкан руски војни експерт Алексеј Леонков, земље јачају источно крило.

"Сама ратификација овог споразума изазвала је бурну реакцију у свим светским медијима. Међутим, ситуација у свету у последње време је све више напетија. Зато су и потребе ове одбрамбене мере у области националне безбедности. Ратификација овог споразума не представља само јасан сигнал агресивним плановима САД, него је и хладан туш за оне који се налазе на страни Америке", закључује Леонков.

Наш саговорник наводи и да је овај документ постао фактор одвраћања који ће на вероватно дужи период смањити ескалацију коју распламсавају САД.

Лидери две земље потписали су овај документ 19. јуна током Путинове посете Пјонгјангу. Овај споразум треба да замени основни Споразум о пријатељству, добросуседству и сарадњи Русије и Северне Кореје од 9. фебруара 2000. године.

Нови споразум ступиће на снагу од дана размене ратификационих докумената и важиће неограничено. 

РУСКЕ СНАГЕ ПРОДИРУ СЕ У КУРАХОВО: Украјинска одбрана на ивици колапса

Извор: Рт.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА